BDDK, 21 kişi hakkında daha suç duyurusu yaptı

5 ekonomist hakkında suç duyurusunda bulunan BDDK, akşam saatlerinde aralarında Rüştü Saraçoğlu, Mustafa Sönmez ve Erk Acarer'in de bulunduğu 21 kişi hakkında daha suç duyurusu yaptı.

BDDK, 21 kişi hakkında daha suç duyurusu yaptı
27 Aralık 2021 Pazartesi 21:39

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), kurum ile ilgili itibar zedeleyici açıklama ve yorumlarla ilgili "Bankacılık Kanunu 74. maddeye aykırılıktan" işlem yapılması için harekete geçti.

Geçtiğimiz hafta AHaber yayınında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın döviz kuru ile ilgili yaptığı açıklamalar hakkında “Yaşadığımız süreç bu yöndeki iddiaların gerçek dışı yanıltıcı manipülatif olduğunu ortaya çıkardı, hem de birkaç saat içinde. Söz konusu beyan ve iddialar, kanunlarımıza aykırıdır. Merkez Bankası'nın itibarını kıracak asılsız haber yayamazsınız. Piyasa bozucu eylemler, piyasa dolandırıcılık yapamazsınız. Finansla piyasalarda manipülasyonda suçtur. Burada hiç af yok.

Bunları yapanlar hakkında kanuni yollara başvurulacaktır. BDDK bunlarla ilgili adımlar atmıştır. Merkez Bankası’nda geçmişte başkanlık yapmış olan zat o da bu suçu işlemiştir. Hele hele Merkez Bankası’nda başkanlık yapacaksın, kalkıp yol göstericiliğe soyunacaksın, bunları hesaba çekecekler. Kamu görevinde bulunmuş birisi kamu aleyhinde açıklama yapamaz. Burada bir sorun var, yine o sorunu hep beraber kaldıracağız. Onlarda bedelini ödeyecekler. Milletvekili sebebiyle yırtar ama tazminat olarak bunun bedelini öder” diye konuşmuştu.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULANLARIN SAYISI 26'YA ÇIKTI 

BDDK, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla 26 kişilik bir liste hakkında suç duyurusunda bulundulduğunu duyurdu. BDDK'nin paylaşımı şöyle:

"Sosyal medya ve yayın organları üzerinden kur hareketlerini manipüle etmeye yönelik paylaşımları dolayısıyla aşağıdaki Twitter hesapları ve kişiler hakkında Kurumumuz, Bankacılık Kanununun 74. maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

BDDK'nın suç duyurusunda bulunduğu kişiler şöyle;

Rüşdü Saraçoğlu, Mustafa Sönmez, Okan Aybar, Eren Bolgün, Ali Yıldız, Alican Uludağ, Mehmet Şerif Altun, Ahmet Altay, Mehmet Aslan, Şeref OĞuz, İzzet Özgenç, Selçuk Geçer, Erk Acarer, Emin Çapa, Durmuş Yılmaz, Güldem Atabay ve Burhanettin Bulut ve Twitter hesapları yer aldı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.