Batman'daki hekim ve sağlıkçılardan torba kanununa tepki

Batman Tabib Odası ve SES Batman Şubesi ortak açıklama yaparak, "sağlıkta şiddet yasası" olarak lanse edilen torba yasa kanunu ile kamuoyunun yanıltıldığını vurgulayarak, "Bu teklifin kanunlaşmaması için iş yerlerinde örgütleneceğiz" mesajı verdi.

Batman'daki hekim ve sağlıkçılardan torba kanununa tepki
04 Kasım 2018 Pazar 15:02

Hükümetin 30 Ekim'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunduğu "Sağlık Torba Kanun Teklifi"ne karşı olduklarını belirten Batman Tabib Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Batman Şubesi ortak basın toplantısı düzenledi. Batman Tabib Odası'nda düzenlenen toplantıya Batman Tabib Odası Başkanı Dr. Selahattin Oğuz, SES Batman Şubesi Eşbaşkanı Deniz Topkan, SES üyeleri Yavuz Çelik, Cihan Tüzün, Salih Bayat katıldı.

SES Batman Şubesi Eşbaşkanı Deniz Topkan, torba yasalara karşı duracaklarının altını çizerek, "Biz sağlıkta şiddet yasasını çıkartılmasını beklerken yine bir torba kanun ile karşı karşıya kaldık. Hazırlanan kanunda da bizim söylediğimiz söylem kullanılıp içi ise boşaltılmıştır. Kanun teklifi ile birlikte çalışanların hakları ellerinden alınmak isteniyor. Biz de yarından itibaren her yerde sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak örgütlenecek ve bu kanuna karşı itirazlarımızı dile getireceğiz" diyerek mücadele edeceklerine vurgu yaptı. 

'YANILTMACADIR'

Topkan'ın ardından Batman Tabib Odası Başkanı Dr. Selahattin Oğuz açıklama yaptı. Hekimlere ve sağlık çalışanı emekçilerine yönelik saldırılara değinen Oğuz, Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin sağlıkta şiddeti önlemeye dönük bir teklif olmadığına vurgu yaptı. Oğuz, "Sağlıkta şiddet yasası şeklinde lanse edilerek kamuoyu yanıltılmaktadır. Bilindiği üzere sağlıkta şiddet önemli gündemlerimizdendir. TTB, SES olmak üzere sağlık meslek ve emek örgütlerinin sağlıkta şiddetin önlenmesi amacı ile geliştirdiğimiz bir dizi değerlendirme ve öneri mevcuttur. Sağlık alanında örgütlü kesimlerin görüş ve önerisi alınmadan, sağlık özel sektörünün ihtiyaçları düşünülerek hazırlanmaya çalışılan bir Kanun ile karşı karşıyayız" dedi. 

Kanun teklifinin çalışma haklarına da engel olduğuna dikkat çeken Oğuz, "İhraç edilen ve güvenlik soruşturması gerekçe gösterilerek ataması yapılmayan hekim ve diş hekimlerine özel sektörde çalışmayı yasaklayarak tam bir medeni ölü hali dayatmak kanundaki düzenlemelerden biridir. 05.11.2018 tarihinde komisyonda olacak olan  ve sağlık emekçilerinin taleplerinin karşılanması bir yana; yakıcı mağduriyetler yaratan, sağlıkta şiddet konusunda işe yarar somut hiçbir adım atmayan, ‘KHK ve Güvenlik Soruşturması’ gerekçesiyle binlerce hekimi işsizliğe mahkûm edecek olan, haktan, hukuktan, en temel vatandaşlık haklarından uzak, bütünüyle kötü niyetli bir kanun teklifi ile karşı karşıya kalmış durumdayız" şeklinde konuştu. 

'BOŞ BİR TASLAK'

TTB ve SES olarak kanun teklifine karşı duracaklarını söyleyen Oğuz, "Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın meslektaşımız Fikret Hacıosman’ın İstanbul’da öldürülmesi sonrasında sarf ettiği; 'Sağlıkta şiddeti caydıracak ve suçluların en ağır cezaya çarptırılmalarını temin edecek düzenleme' sözleri ile Meclise sunulan taslak arasında en ufak bir irtibat söz konusu değildir. Sağlık ortamındaki şiddet nedeniyle saldırıya uğrayacak her hekimin, her sağlık çalışanının sorumlusu içi boş bir taslakla 'şiddet yasası çıkarıyoruz' yaygarası yapan ve sağlıkta şiddet karşısında ciddi hiçbir adım atmayan AKP hükümeti olacaktır" diye konuştu. Oğuz, "Sağlık emek ve meslek örgütleri ile birlikte bu teklifin kanunlaşmaması için işyerlerinden başlayarak emekçilere gerçekleri anlatacak, eylem ve etkinlikler örgütleyecek, tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçileri ile birlikte kararlılıkla mücadele edeceğiz" diyerek konuşmasına son verdi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.