Baroların AYM adayları belli oldu

Türk Tabiplerİ Birliği'nin Anayasa Mahkemesi’ne seçilecek üye için TBMM’ye önereceği isimler belli oldu.

Baroların AYM adayları belli oldu
15 Ocak 2022 Cumartesi 21:07

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Anayasa Mahkemesi’ne seçilecek üye için TBMM’ye önereceği 3 ismi belirledi. 83 baro başkanının katıldığı seçimde, Çorum Barosu Başkanı Kenan Yaşar, Diyarbakır Barosu üyesi Zülal Erdoğan ve Erzurum Barosu Başkanı Talat Göğebakan, aday gösterildi.

Türkiye Barolar Birliği, (TBB) Anayasa Mahkemesi üyeliği için 32 aday adayı arasından 3 ismi yaptığı seçimle belirledi. Afyonkarahisar Baro Başkanı olarak görev yaparken 2010 yılında TBMM tarafından AYM üyeliğine seçilen Celal Mümtaz Akıncı, yaş haddinden dolayı 31 Ocak 2022 tarihinde emekliye ayrılacak.

Anayasaya göre, 83 baro başkanı Akıncı'nın yerine 45 yaşını doldurmuş olan serbest avukatlar arasından üç aday belirliyor. Söz konusu üç aday arasından bir kişi ise TBMM'de yapılacak oylamada AYM üyeliğine seçilecek.

TBB ADAY BELİRLEMEK İÇİN TOPLANDI

TTB üç adayı belirlemek üzere 83 baro başkanının katılımıyla toplandı. Ankara’daki baro başkanları toplantısında belirlenecek üç aday için baro başkanlarının tek oy kullanma hakları varken, TBB Başkanı Erinç Sağkan'ın oy hakkı bulunmuyor. Sabah 09.00’da başlayan seçimler 17.00’de sona erdi.

28 AVUKAT YARIŞTI

AYM üyeliği için şu ana kadar 37 avukatın başvuru yaptığı, çekilenlerle birlikte 28 avukatın seçimlerde yarıştı. Baro başkanları tarafından yapılan oylamada, en çok oyu alan ilk üç aday Çorum Barosu Başkanı Kenan Yaşar, Diyarbakır Barosu üyesi Zülal Erdoğan ile Erzurum Baro Başkanı Talat Göğebakan oldu.

Avukatlardan en çok oyu 18 oyla Kenan Yaşar alırken, Zülal Erdoğan 13, Talat Göğebakan ise 11 oy aldı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.