Baro başkanları: Geri adım atılana kadar mücadeleye devam

Çoklu baro düzenlemesine karşı Meclis önünde protestolarını sürdüren baro başkanları, gazetecilerle temas kurmalarına izin verilmemesi üzerine mesajlarını çektikleri videolar ile verdi. Baro başkanları, geri adım atılana kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. 

Baro başkanları: Geri adım atılana kadar mücadeleye devam
03 Temmuz 2020 Cuma 13:14

banner225

AKP ve MHP’nin birlikte hazırladığı çoklu baro sistemi teklifi Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye devam ederken, düzenlemeye karşı çıkan barolar Meclis’in Çankaya Kapısı önünde dünden bu yana protesto eyleminde. Etrafları bariyer ile çevrilmiş durumdaki baro başkanlarının gazeteciler ile temas kurması dahi polislerce engelleniyor.

Meclis önündeki eylemde yer alan Trabzon, Muş, Diyarbakır ve Bingöl Barosu başkanları, mesajlarını çektikleri videolar aracılığıyla ajansımıza gönderdi.

Baro başkanlarının mesajları şöyle:

‘BAROLAR SİYASALLAŞACAK’

Bingöl Baro Başkanı Hanifi Budancamanak: “Bu yasa barolar ve avukatlarla direk ilgili. Baroların ve avukatların görüşmeleri alınmadan hazırlandı. Buna itirazımız var. Bizim de görüşümüz alınsın. Bu yasa görüşülürken baro başkanların dinlensin, bunun sakıncalarını anlatalım. Bu yasa sakıncalıdır. Vatandaşların güvenliğini tehlikeye atacaktır. Yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğüne zarar verecek bir yasadır. Çoklu baro, baroların siyasallaşması için getirilen değil, getirilmesi halinde baroları siyasallaştıracak bir düzenlemedir. Sesimize kulak verilmesini talep ediyoruz. Gazeteciler içeri alınmıyor. Baro başkanlarına dahil zorluklar çıkartıyorlar. Savunmanın etkin ve güçlü olması için mücadelemize devam edeceğiz. Umarız aklı selim galip gelir ve bu düzenleme geri çekilir.” 

‘YARGI TAMAMEN BAĞIMLI HALE GELECEK’

Trabzon Baro Başkanı Sibel Suiçmez: “Bizim tasarıyla ilgili fikrimiz çok net. Böyle bir tasarı ne Türkiye’de hukukun gelişmesine hizmet eder ne vatandaşların hak aramasına katkı sağlar ne de ülkemizin demokratikleşmesine yol açar. Bu teklif sadece ülkemizde yargıya olan güveni daha azaltır, yurttaşların hak aramasını ortadan kaldırır. Bu ülkede zaten çok az olan demokrasi kırıntısını da tamamen yok eder. Hukuk devleti ortadan kalkar, adalet ortadan kalkar. Bir ülkede adalet ortadan kalkarsa devlet de ortadan kalkar

Dünyanın hiçbir yerinde böylesi bir sistem yoktur. Dolayısıyla çoklu baroyla birlikte avukatlar ve barolar daha fazla siyasallaşacak, daha fazla kutuplaşacak ve yargı tamamen iktidara bağımlı hale gelecek. Dolayısıyla vatandaşlar haklarını ararken belirli yapıdaki barolardaki avukatları tercih etmediklerinde tamamıyla onlara karşı haksız şekilde davalar sonuçlanacak. Bizim tedirginliğimiz bu yöndedir. Yoksa bu teklifin geçmesiyle barolara ya da avukatlara bir şey olmaz. Buradaki endişemiz halkın savunmasıdır. Bunu defalarca anlattık, söyledik fakat ne yazık ki iktidar bunu duymak, anlamak istiyor. Bunu kabullenmemiz mümkün değil.

‘GERİ ADIM ATILANA KADAR BURADAYIZ’

Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın. “Baro Başkanlarımızla birlikte dün akşam buraya geldik. Yaklaşık 25 baro başkanı var. Ancak bugün sayımız artacak ve yaklaşık 60 baro başkanı bizimle beraber olacak. Doğrusu burada bazı olumsuz şeyler yaşandı. Özellikle başkanlarımızın Meclis’e girmesi, Adalet Komisyonu’ndaki tartışmalara katılması reddedildi. Sadece 3 baro başkanının komisyona girmesi kabul edildi. Bizler de bu meselenin tüm baro başkanlarının hazır bulunmasını nedenleriyle anlattık. Halen bu noktadayız. Burada durmaya devam edeceğiz. Bu yasada geri adım atılana kadar buraya durmaya devam edeceğiz.  Mücadelemizi, direnişimizi sürdüreceğiz.

Bugün yapılmak istenen mitingimiz valilik tarafından komik bir gerekçe ile iptal edildi. Eğer bir tehlike varsa o da şu anda TBMM’de olurdu. Çünkü şu anda 100’e yakın hasta var burada. Eğer ki Meclis tatil edilmiş olsaydı, biz bunu anlardık ancak Meclis’in çalışıyor olması ve mitingimizin yasaklanması maalesef bu konudaki çabalarını çok inandırıcı bulmuyoruz.

‘SAKINCALARI ÜZERİNDE BÜTÜN BAROLAR HEMFİKİR’

Muş Barosu Başkanı Feridun Taş: “Biz bölge barolarıyla birlikte dün yola çıktık. Akşam üzerine Meclis’in önüne geldik. Sabaha kadar Meclis önünde bekledik. Dün akşam istişare toplantıları yaptık. İktidar yetkilileriyle görüşme yapıldı. Fakat sonuçta anlaşma olmadı. Tüm baro başkanlarını Meclis’e girmesi ve hepimizin izlemesi gerektiğini söyledik. Uzlaşma olmayınca biz de sabaha kadar bekledik. Sabah da eksik olan baro başkanları da katıldılar. Baro başkanları çalışıyorlar. Öğleden sonra bir etkinlik yapacağız. Defalarca deklere ettik. Yasa tasarısını 80 baro olarak geri çekilmesini istedik. Bütün barolar karşı. Ama iktidar çıkartacağını söylüyor. Bu yasa çıkınca neler olur. Çoklu baronun sakıncaları üzerinde bütün barolar hemfikir.”


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.