Bakanın 6 lira dediği ürün, piyasada 15 lira: AKP'nin tarım politikaları iflas etti

Meclis'te Tarım Bakanlığı'nın açıkladığı rakamları piyasadaki fiyatlarla karşılaştıran Milletvekili Gürer, bir ürünün fiyatının, çiftçiden çıktıktan sonra üçe katlandığına dikkat çekti.

Bakanın 6 lira dediği ürün, piyasada 15 lira: AKP'nin tarım politikaları iflas etti
15 Aralık 2021 Çarşamba 22:55

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin TBMM'de yaptığı konuşmada verdiği rakamların, çiftçiye oynanan oyunun somut yansıması olduğunu ifade etti. Gürer, "Gerçekleri çarpıtıp ortaya dökülen durum, Tarım ve Orman Bakanlığının nasıl yönetildiğinin de somut bir göstergesi" diye konuştu. Gürer, AKP’nin tarım politikalarının iflas ettiğini belirtti.

‘BAKANIN 6 LİRA DEDİĞİ MERCİMEK PİYASADA 15 LİRA’

Bakanlığın açıkladığı verilerle, piyasadaki fiyatları karşılaştıran Gürer şunları söyledi:

"Maliyetin altında taban fiyat, çiftçimizi bitirmenin adıdır. Bakan, bakanlığına hakim olmadığı gibi sorunlardan da bihaber durumdadır. Bakanın konuşmasında, fiyatları verdiği bölümde kuraklık ifadesi hiç geçmemektedir. Arpa maliyetini 1 lira 85 kuruş açıklamış, bu yıl arpaya verilen taban fiyat 1 lira 75 kuruştur. İthal ettiği güne göre arpa için yurt dışına ödenen para da 4 lira 55 kuruştur. Kırmızı mercimek maliyet fiyatını bakan, 6 lira 23 kuruş açıklamıştır. Bakanlığın yani TMO'nun verdiği taban fiyat 5 liradır. Kırmızı mercimek piyasada şu anda 15 lirayı bulmuştur.”

‘ÇİFTÇİDEN ÇIKAN ÜRÜNÜN FİYATI SONRASINDA ÜÇE KATLANIYOR’

“Çiftçimizden çıktıktan sonra ürünün fiyatı üçe katlanmıştır. Bakanın nohut için açıkladığı maliyet 5 lira 19 kuruştur. Bakanlığın nohut için verdiği taban fiyat ise 4 lira 5 kuruştur. Serbest piyasada nohut tüccar tarafından 10 liradan satılmaktadır.”

‘AKP’NİN TARIM POLİTİKASI İFLAS ETTİ’

“Gübredeki değişim de çiftçinin belini bükmektedir. Ülke tarımında çok ciddi bir savrulma vardır. İthalata dayalı AKP tarım politikaları iflas etmiştir."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.