Bakan Kurum: Marmara Denizi'nin tamamını koruma alanı ilan edeceğiz

Marmara Denizi'ne kıyısı olan kent yönetimleri ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müsilaja karşı birlikte hareket edecek.

Bakan Kurum: Marmara Denizi'nin tamamını koruma alanı ilan edeceğiz
08 Haziran 2021 Salı 18:52

Marmara Denizi’ndeki müsilajın temizlenmesi ve kirliliğin giderilerek eski haline getirilmesi amacıyla Marmara Denizi’ne kıyısı olan 7 ilin belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘Büyük Deniz Temizliği Seferberliği’ için İstanbul Caddebostan’da toplandı.

Müsilajın, 25 milyonluk bir nüfusun doğrudan yaşamını etkilediğini kaydeden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, oluşan birlikteliğin önemine vurgu yaparak, “Bugün; balıklarımızı, tüm deniz canlılarımızı, bütün bir ekolojik yaşamı tehdit eden, müsilaj problemini ortadan kaldırmak için, Türkiye'nin en büyük deniz temizliği hareketini hep birlikte başlatıyoruz. Ben bu vesileyle; Marmara bölgesinde yaşayan 25 milyon vatandaşımıza, çevre gönüllülerimize, doğaseverlerimize, Marmara sevdalılarına, İstanbul sevdalılarına, ekranları başında bizleri izleyen, on binlerce destek mesajı gönderen vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum" dedi.

‘KOORDİNASYON VE BİLİM KURULUMUZU BU HAFTA OLUŞTURACAĞIZ’

Küresel ısınmaya dikkat çeken Kurum, yaşananların sorumlusunun insan faaliyetleri olduğunu belirterek ‘doğaya olan borcun artık ödenmesi gerektiğini’ söyleyerek müsilaja dair yapılan çalışmaları şu şekilde özetledi:

“Müsilaj sorununun çıktığı ilk andan itibaren titizlikle takip ettik. 300 uzman ekibimizle 91 noktada izleme noktası belirlerdik ve hem karada hem de denizde tüm atıksu ve katı atık tesislerinde, kirlilik kaynaklarında toplam 430 denetim yaptık. ODTÜ Bilim gemimizle suyun altında ve üstünde 100 farklı noktadan numuneler aldık. Sayısı gerekten son yıllarda ender gördüğümüz 700'ü aşan bilim insanı, kurum temsilcisi, STK ve belediye yetkilisinin iştirak ettiği çok en geniş katılımlı çalıştayımızı gerçekleştirdik. Önceki gün, yine hep birlikte Kocaeli'de Marmara Belediyeler Birliği'nin ev sahipliğinde, Marmara Bölgesi'ndeki 7 ilin vali ve belediye başkanlarıyla birlikte son toplantımızı yaptık ve nihai kararlarımızı aldık. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Haliç'i, Marmara'yı, Boğazı koruma ve temizleme tecrübesiyle hazırladığımız; Marmara Denizi Koruma Eylem Planımızı, kısa, orta ve uzun vadede atacağımız 22 büyük adımı, milletimizle paylaştık. Deniz temizliğine ilişkin genelgemizi Marmara Bölgesi'ndeki 7 ilimize gönderdik. Marmara Denizi için koordinasyon ve bilim kurulumuzu bu hafta oluşturacağız. Bu süreci valilerimiz, belediyelerimizle birlikte, bilim insanlarımızla, üniversitelerimizle, sivil toplum örgütlerimizle, vatandaşlarımızla birlikte ortak bir akılla yöneteceğiz. Yine, stratejik planımızı 3 ay içerisinde hazırlayacağız" 

‘TÜM OPERASYON BOYUNCA YAKLAŞIK BİN KİŞİLİK EKİP ÇALIŞACAK’

"2021 yılsonuna kadar Marmara Denizi'nin tamamını Koruma Alanı ilan edeceğiz” diyen Kurum, onayın AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da olduğunu belirterek, “Hem tarım hem de sanayi kaynaklı kirliliği durduracağız. Atıksu arıtma sistemlerimizi en ileri teknolojiye taşıyarak, deniz suyu kalitesini yükselteceğiz. Arıtma tesislerimizin teknolojilerini en üste çıkaracağız. Kaçak balıkçılığa geçit verilmeyecek ve hayalet ağları temizleyeceğiz. Marmara'yı kurtarmakta kararlıyız ve kurtaracağız. Bugün tam 15 bölgede; Kadıköy Caddebostan, Tuzla Tersane, Yenikapı Açıkları, Kartal Sahilboyu, Maltepe Dolgu Alanı, Beylikdüzü Gürpınar Sahili, Kurbağalıdere, Pendik Sahilboyu, Kocaeli Körfez, Bursa Gemlik, Balıkesir Bandırma, Çanakkale Marina Bölgesi, Gelibolu, Yalova Aksa Önleri ve Yalova Tersaneler Bölgesi'nde hem karadan hem denizden temizlik çalışmalarını eş zamanlı başlatıyoruz. Bu çerçevede 25 deniz yüzeyi temizleme teknemiz, kirlilik dağılmasını önlemek için bariyer serme teknelerimiz, 18 destek botumuzla harekete geçiyoruz. Topladığımız tüm atıkları; karaya getirip sızdırmasız kamyonlarla, belediyelerimizin bertaraf tesislerine göndereceğiz. Tüm operasyon boyunca yaklaşık bin kişilik ekip çalışacak. Yine daha önce hem deniz suyu hem de müsilaj numunelerini, bilimsel olarak incelenmesi için, TÜBİTAK'a gönderdik. Farklı noktalardan yeni numuneler de alıp göndermeye devam edeceğiz" dedi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da, perşembe günü yapılan çalışmalarla ilgili son durumu açıklayacaklarını belirtti. Yerlikaya, devamlı 20 tekne temizlik için çalıştığını belirterek, "Bir daha aynı sıkıntıyı yaşamamak adına ne yapılması gerekiyorsa çalışacağız" diye konuştu.

İMAMOĞLU’NDAN ULAŞTIRMA BAKANI’NA ‘KANAL İSTANBUL İLAÇ OLUR YANITI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, "Sürecin çözümü sonu olarak algılamayalım. İşin başında Bakanlığımız olmak zorunda, valiliklerimiz, belediyelerimiz olmak zorunda. Ama 30 milyona yakın nüfus bu işte çalışma yapmazsa bu işin çözümü mümkün değil. Tüm süreçlerin hassas biçimde yönetilmesi gerekir. Bu işin çözümü seferberlik ruhundadır" dedi. Konuşmaların ardından temizlik seferberliği yapılan illere canlı bağlantı yapıldı.

Ulaştırma Bakanı’nın bir uyarısı oldu. ‘Kanal İstanbul, deniz salyasının ilacı olur’ dedi. Bunu nasıl değerlendirirsiniz” sorusuna, “Nereden malum oldu bilmiyorum. Biraz malum olmuşa benziyor. Devlet adamları, bilim ile konuşur; dayanakları bilim ile olur. Bir makale mi var, bir araştırma mı var? Bugüne kadar niye böyle bir araştırma yayınlanmadı?

Akşamdan sabaha herhalde insan rüyasında görmüştür; sabah da böyle bir şey aklına gelmiştir diye düşünüyorum. Değerli arkadaşlar; mesele, ciddi bir meseledir. Ciddi meseleleri önce bilim ele alır, bir zemine oturur, tartışılır. Bize, varsa bir makale onu, göndersin. Kaldı ki, sabah bu mesajları görünce, kendisine mesaj attım. İstanbul ile almak istediği bilgi, teknik olarak varsa elinde bilgi, ben hazırım. Davet edin, geleyim, dinleyeyim diyerek mesaj attım. Umarım mesajıma döner” yanıtını verdi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.