Bakan Koca: Kontrolün kaybı ikinci bir dalganın davetçisi olacaktır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, normalleşme takviminin açıklanmasının ardından ilk kez kameraların karşısına geçti. Koca açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Koca: Kontrolün kaybı ikinci bir dalganın davetçisi olacaktır
06 Mayıs 2020 Çarşamba 17:46

Bakan Koca’nın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye korona virüsü ile mücadelesinde ilk dönemi tamamlamıştır.

Dünyada salgının hızı kesilebilmiş değil. Türkiye’de ise vaka sayısı inişe geçti.

29 Nisan’da günlük test sayımız 43 bin 498’e ulaştı. Test sayısındaki bu artışa rağmen tespit edilen vaka sayısı azalmaya başladı.

29 Nisan korona virüsü ile mücadelede birinci dönemi geride bıraktığımız tarihtir.

İyileşen vaka sayısı ile toplam vaka sayısı arasındaki fark azalıyor.

Bu hafta ilk kez iyileşen hasta sayımız mevcut korona virüs hasta sayımızı aştı.

Belirttiğim sonuçlar tanı ve tedavideki başarı salgını kontrol altına aldığımızı kanıtlıyor.

Aziz vatandaşlarım konuşmamın bu noktasına kadar bir cümlenin altını çizmeye çalıştım. Dedim ki Türkiye korona virüste mücadelesinde birinci dönemi tamamlamıştır.

Şimdi yine altını çizerek ilave etmek istiyorum. Şu an mücadelemizin ikinci döneminde yeni dönemin ilk günlerindeyiz.

Bu ikinci dönemde başarı yine bazı koşullara bağlıdır. Tedbir almak tedbirlere uymak başarının garantisidir.

Tedbirsiz davranmak, tehdidin ortadan kalktığını varsaymaktır. Tedbir zorunludur çünkü tehdit devam etmektedir.

Virüs şuanda öngöremeyeceğimiz bir dönem boyunca dünyada bu toplumda aramızda dolaşmaya devam edecektir. Virüs konuk olduğunuz yerde bindiğiniz asansörde, gittiğiniz berberde beklediğiniz otobüs durağında alışveriş yaptığınız markette kalabalığına karıştığınız caddede karışınıza çıkabilir. Bunu tam olarak bilemezsiniz. Hiç tanımadığınız bir taşıyıcıdan hastalığı kolayca alabilirsiniz.

Salgın kontrol altına alınmıştır ama virüsle ilgili gerçekler değişmemiştir. Eviniz virüse karşı halen en güvenli ortam olmaya devam etmektedir.

Bu gerçek elbette virüse karşı mücadele ederek kazandığımız serbestliklerden vazgeçmek anlamına gelmez.

Bugüne kadar tedbirlere sıkı şekilde uyulmasaydı. Bulunduğumuz noktaya gelmemiz söz konusu olamazdı.

Mücadelenin ikinci dönemindeyiz diyemezdik. Şimdi yaşama alanımız genişliyor fakat aynı tedbirleri daha geniş bir alanda uygulamaya geçiyoruz.

Sosyal hayat için kontrolleri elimize alıyoruz.

Her mücadelenin bir ödülü vardır.

Gerçeklerin isteklerden farklı olduğunu kabul etmeliyiz. Başlayan yeni dönem bildiğimiz anlamda bir normalleşme dönemi değildir.

Kısıtların biraz esnediği dönemdir. Hayatımızın sağlığımızı garanti edecek şekilde kısmen özgürleşmesidir.

Yeni dönem tedbirlerle özlemlerin sentezidir. Başlayan günler 11 Mart’tan bu yana gösterdiğimiz çanın şimdiki ödülüdür.

Ama bu ödül büyük ödül değildir. Hassas davranmazsak serbestlik yeni mecburiyetlere yol açar. Kontrolün kaybı ikinci bir dalganın davetlisi olacaktır.

Bunu birçok ülkede gördük. Salgın yeni ölümlerle ilk başarıları adeta sıfırladı. Türkiye’de salgın mevcut şartlarda kontrol altına alınmıştır.

Mayıs ayına kıyasla hazirana yönelik ön görülerimiz daha da somuttur. Korona virüs tehdidi ortadan kalkmış değil. Bu son taşıyıcının tedavisi ve izolasyonu ile mümkün.

Risk varlığını sürdürecek. Korona virüs olayı 60 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiği ikinci dünya savaşından sonra bütün dünyayı ilgilendiren bir olaydır. Bu bilgi bile meselenin büyüklüğünü ortaya koymaktadır.

Bu sebepler 2020 öncesi anlamında normal hayata dönüş fikri bütün dünyada yanlış bulunmaktadır. Tedbir kabiliyeti yüksek bir toplum olarak biz bu fikri benimsemek zorundayız.

Normale dönmüyoruz yeni hayatın normalini oluşturuyoruz.

Kontrollü Sosyal Hayat

Önümüzdeki günlerde evlerimizden daha sık dışarı çıkacağız. Ev hayatından sosyal hayata geçiş artacak. Virüse karşı mücadelede yeni durumun kuralları tedbirleri olmalıdır.

Kontrollü sosyal hayat ifadesi bunların bir özetidir.

ikinci dönemin stratejisidir. Bir arada olduğumuz tüm alanlar için yeni yaşam biçimidir. Özgür ama tedbirli bir hayat tarzına geçiyoruz.

Kuaföre gideceğiz ama önce önlemlerin alınıp alınmadığına bakacağız. Alışverişimizi yapacağız ama yoğunluğa dikkat edeceğiz. Kontrollü sosyal hayatta uyulacak iki temel kural uygulanacak iki temel tedbir var.

Birincisi dışarı çıkmamız gerekiyorsa mutlaka maske kullancağız. İkincisi sosyal mesafeyi dikkatli bir şekilde ayarlayacağız.

Sosyal mesafe ayarlanmazsa maskenin tek başına yeterli olmayacağını bilmeliyiz. Maske ve sosyal mesafe birbirini tamamlayan iki tedbirdir.

Bakanlığımızın geliştirdiği mobil uygulamayı kontrollü sosyal hayat döneminin son derece önemli ihtiyaçlarından biri olarak görüyoruz. Uygulama ücretsizdir. Mobil uygulama sizleri covid 19 konusunda yönlendirmek, karşılaşabileceğiniz riskleri en aza indirmek amacıyla geliştirildi.

Bu uygulama ile bulunduğunuz ortam veya gitmek istediğiniz yerde ne ölçüde riskli durumla karşılaşabileceğinizi görebilir tedbir alabilirsiniz.

Uygulama ilk günde 5 milyon 600 bin kullanıcıya ulaştı. Mobil uygulama marketlerinde en çok talep edilen üründür. Bugün anlık kullanıcı sayısı 1 milyonu aşmıştır.

Asansörden stadyumu, pazar yerinden iş yerine sosyal hayatın her kısmına gerekli düzenlemeyi iş birliği ile yapmalıyız.

Her şeyi fiziki etkileşimi asgariye indiren bir düzene kavuşturmalıyız.

Toplumumuzun pratik zekası yeni hayatın olası güçlüklerine akılcı sağlıklı çözümler üretecek tedbirlerin uygulanması kolaylaşacak.

Bütün insanlık salgına karşı benzer bir hayat yaşamaktadır.


Kaynak: Sözcü

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.