Bakan Koca: Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Urfa, Siirt’te ciddi vaka artışları var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Diyarbakır’da ziyaretlerde bulundu ve Coronavirus salgınının 6 ilde geldiği durum hakkında bilgi paylaştı.

Bakan Koca: Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Urfa, Siirt’te ciddi vaka artışları var
04 Eylül 2020 Cuma 22:03

banner255

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Urfa, Siirt’teki vaka artışlarına dikkat çekerek, bunun nedenini düğün, nişan, cenaze gibi toplu bulunulan etkinlikler olarak açıkladı. Bakan Koca bu illerdeki yoğun bakım yatağı ve doluluk oranlarını da açıklayarak, Urfa, Diyarbakır ve Mardin’e şehir hastanesi, Batman, Şırnak ve Siirt’e de devlet hastanesi yapılacağını duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Diyarbakır’da ziyaretlerde bulundu ve Coronavirus salgınının 6 ilde geldiği durum hakkında bilgi verdi. Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Urfa, Siirt’te ciddi vaka artışları yaşandığını belirten Bakan Koca, bunun nedeninin düğün, nişan, cenaze ve taziye gibi etkinlikler olduğunu söyledi.

Bakan Koca, bu 6 ile de hastane yapılacağını duyurarak, Diyarbakır, Urfa ve Mardin’dekilerin şehir hastanesi olacağını açıkladı.

Bakan Koca, 6 ilin yoğun bakım yatak sayısı ve doluluk oranlarını şöyle sıraladı:

"-Batman’da yeni 440 yataklı hastanemizi bu ay sonu hizmete alıyoruz. Yoğun bakım yatak sayımızı 236 yatağa çıkarmış olacağız. Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 79.

-Diyarbakır’da yoğun bakım yatak sayımız 520 yatağa çıkaracağız, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66.

-Mardin’deki yoğun bakım yatak sayısını 182 yatağa çıkaracağız, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 81.

-Siirt’te yatak sayısını 83 çıkaracağız, doluluk oranı yüzde 62.

-Şanlıurfa’da yatak sayısını 710 yatağa çıkaracağız, doluluk oranı yüzde 74.

-Şırnak ilimizde ise yatak sayısını 122’ye çıkaracağız, doluluk oranı yüzde 58.

-Türkiye genelinde ise yatak doluluk oranı yüzde 51, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68."

 Bakan Koca’nın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Pandeminin ilk zamanlarında alınan kısıtlar sayesinde vaka sayısını düşük seviyelerde tutmayı başardık. Normalleşme adımlarıyla birlikte kontrollü sosyal hayat dönemine girdiğimizi ifade ettik. Önemli olan can kayıplarını asgari seviyede tutmaktı. Ancak sosyo-kültürel yapımız, kontrollü olmayan bir hayat ile bizi yüz yüze getirdi. Eş dost ziyaretleri, nişan, kına törenleri maalesef maskenin takılmadığı, sosyal mesafenin korunmadığı ortamlar oldu. Bu süreci aile bağlarının en sağlam olduğu bölgelerimizde daha fazla yaşadık. Hasta artışının yaşandığı iller arasında Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Şanlıurfa, Siirt illeri vardı. Bazı illerimizde yer yer hızlı hasta artışından kaynaklanan sorunlar yaşadık. Bu illerimizin valileriyle sık sık görüşerek alınması gereken tedbirleri değerlendirdik.”

YOĞUN BAKIM ORANLARINI AÇIKLADI

“Yaptığımız değerlendirmeler neticesinde 6 ilimizle ilgili bilgeleri paylaşıyorum. Batman’da yeni 440 yataklı hastanemizi bu ay sonu hizmete alıyoruz. Yoğun bakım yatak sayımızı 236 yatağa çıkarmış olacağız. Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 79. Diyarbakır’da yoğun bakım yatak sayımız 520 yatağa çıkaracağız, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 66. Mardin’deki yoğun bakım yatak sayısını 182 yatağa çıkaracağız, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 81. Siirt’te yatak sayısını 83 çıkaracağız, doluluk oranı yüzde 62. Şanlıurfa’da yatak sayısını 710 yatağa çıkaracağız, doluluk oranı yüzde 74. Şırnak ilimizde ise yatak sayısını 122’ye çıkaracağız, doluluk oranı yüzde 58.“Türkiye genelinde ise yatak doluluk oranı yüzde 51, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68.”

FİLYASYON EKİBİ SAYISI

“Temaslı taraması bu salgın ile mücadelemizde hayati öneme sahip. Diyarbakır’da filyasyon ekibi sayımızı 450’ye çıkaracağız. Şanlıurfa’da 330’a çıkardık. Şırnak’ta 54 ekibimiz var."

“Diyarbakır’da temaslı kişilerinin yüzde 91’inin aile içinde bulaştığını tespit ettik. Temaslıların vakaya dönüşme oranında ise düşüş var. Ancak bu veri bize aile ziyaretlerini ertelenmesi gerektiğini gösteriyor. Filyasyon ekiplerimizin sayısını hızla arttırıyoruz. Temaslı ve şüpheliler kendilerini izole etmeliler.”

“Diyarbakır’da temaslılara ulaşma süresini 12 saate indirdik. Aktif hasta sayıları düşmeye başladı. Temaslı kişilerin yüzde 91’nin aile içinde bulaştığını tespit ettik. Vakaya dönüşme oranlarında düşüş var. Sosyolojik faktörlere dikkat edilmesi gerektiğini gösteriyor. Filyasyonda adresinde bulunamayanların oranları yüzde 7. Yeni hasta sayısındaki artışlar kontrol edilebilir seviye çekildi.”

YENİ HASTANELER YAPILACAK

“6 ilimizde 3 ilimizin hastaneleri şehir hastanesi statüsünde yapılıyor olacak diğer 3 ilimizde de 500 yataklı hastaneler yapılıyor olacak. Şehir hastanelerimizi ileri düzey olarak tanımlıyoruz. En ileri teknolojinin kullanıldığı merkezler olarak değerlendiriyoruz. Hastanın başka sağlık kurumuna sevk edilmediği merkezler olacak. Tıpta gelinen son imkanlarıyla şehir hastanelerinin kritik yatırımlar olduğunun önemi anlaşıldı. 6 ilimize inşa edeceğimiz hastalerin detayını açıklıyorum. Şanlıurfa’da şehir hastanesine başlıyoruz, Diyarbakır’da hastane yeri belirlendi ve ihalesi yapılacak. Şırnak’ta 432 dönümlük yer tahsis edildi, bu yıl yapım ihalesi gerçekleşecek. Batman’da 500 yataklı devlet hastanesi için arsa tahsisi yapıldı. Siirt’te ise 500 yataklı hastanenin arsa tahsis işlemleri devam ediyor. Mardin şehir hastanesini 2020 yılı yatırım programına alacağız.”

Bakan Koca, basının sorularını yanıtladı:

VAKA SAYILARINI ARTTIRAN DURUMLAR

Özellikle vatandaşlarımızın bu dönemde izolasyon kurallarına hassasiyetle uymalarını önemsiyoruz. Salgında en büyük üzerinde durduğumuz konu. Bununla ilgili il hıfzıssıhha kurullarımızın aldığı kararlar, cezalar belli. İzolasyonların ceza ile çözülmemesi gerekiyor. Bir başkasına virüsü bulaştırmakla insanımız hayatını kaybedebiliyorlar. Buna asla sebep olamamalıyız.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EK ÖDEME

İmkanlar ölçüsünde bir çalışma yapıldı. Bugün yarın yayımlanır. Filyasyon ekibinden olan sağlık çalışanlarına ek ödeme yapılacak. Ayrıca aile hekimlerine Covidli hastalarla ilgili yaklaşımları çerçeve ile düzenlenerek ek ödeme getirildi. O da aynı genelgede yayımlanmış olur. Çalışanlarımızla ilgili genel anlamda ek ödeme çalışması yapıldı. Özellikle poliklinik, servis gibi Covidli hastalarla ilgilenen çalışanlarımızı da esas alarak düzenleme yapıldı.

DİYARBAKIR ŞEHİR HASTANESİ VE TEMASLILAR

Yüzde 91 oranında aile içi bulaşın olduğunu görüyoruz. Toplu bir araya gelmeler bunda önemli. İçişleri Bakanlığı genelgesi ile düğün, nişan yasaklandı. Taziye ve cenaze merasimleriyle ilgili valiliklerimiz yakın takibe alıyor. 3 ilimize şehir hastanesi yapılıyor olacak. Urfa, Mardin ve Diyarbakır. Söylemiştik. Diyarbakır’da hızla yapım ihalesine geçmek istiyoruz. Niyetimiz bu yıl hızla temelini atmak. 1000 yataklı, bütün disiplinleriyle yetkin olan bir şehir hastanesi olacak."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.