Bakan Akar: Hava sahası için Rusya ile görüştük

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib'de hava sahasının İHA ve SİHA'lara açılması için Rus yetkililerle görüştüklerini söyledi.

Bakan Akar: Hava sahası için Rusya ile görüştük
27 Şubat 2020 Perşembe 17:39

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İdlib’deki gelişmelere dair yeni açıklamalarda bulundu. 

"Meseleye geniş açıdan bakmak lazım biz Türkiye olarak ülkemizin güneyinde istikrarın oluşması için elimizden gelen gayreti göstermeye devam ediyoruz" diyen Akar, "Rusya ile münasebetimizi biliyorsunuz istikrar oluşması İçin elimizden geleni yapıyoruz. İdlib'de genç, ihtiyar herkes için ağır bir travma var, insanlık dramı var, yapılan budur. Ankara’da Moskova ile görüşmeler ikinci gününde devam ediyor. Görüşmeler devam ettiği için umutluyuz, taraflar gayret gösteriyor” şeklinde konuştu.

Akar, “Hava sahasının herhangi bir şekilde askeri operasyon ötesinde ateşkesin devam ettirilebilmesi için çok gerekli olduğunu, ateşkesin ihlal edilip edilmediğinin anlaşılması için İHA, SİHA'ların, Hava Kuvvetlerimizin faaliyet göstermesi konusunda Rus muhataplarımızla görüşüyoruz" dedi.

SOÇİ ÇERÇEVESİNDE İLERLEMESİNİ İSTİYORUZ'

2018 yılında imzalanan Soçi Mutabakatı’nın gereklerinin yerine getirilmesini istediklerini söyleyen Akar, “Soçi mutabakatıyla ilgili bağlı olduğumuzu ilerlemeler kaydettiğimizi belirtmek istiyoruz. Rejimin her seferinde ilan edilen ateşkesi bozduğunu aynı şeyi yaptığını söylüyoruz.  Öncelikle bir an önce ateşkesin sağlanmasını böylece göçün durmasını göçle birlikte bölgenin radikalleşmesin engellenmesini; akan kan durunca da diğer konuların Soçi çerçevesinde ilerlemesini istiyoruz. Bu konuda duruşumuz belli” dedi.

'ABD SAVUNMA BAKANI ESPER İLE GÖRÜŞECEĞİM'

ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile görüşeceğini ifade eden Akar, “İdlib meslesini onunla da konuşacağız” dedi. Akar, TSK’nin ateşkesin sağlanması için elinden geleni yaptığını ileri sürdü.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.