AYM'den 166 kişiye 'uzun süren yargılama' tazminatı

AYM, açtıkları davaların makul sürede karara bağlanmadığı gerekçesiyle başvuruda bulunan 166 kişinin 'makul sürede yargılanma' hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

AYM'den 166 kişiye 'uzun süren yargılama' tazminatı
12 Ocak 2022 Çarşamba 14:18

banner225

Açtıkları iş veya tapu davalarının üzerinden yıllar geçmesine rağmen karara bağlanmadığından şikayetçi olan 166 kişi, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu. AYM, tüm başvuruları bir dosyada topladı.

Açtığı iş davasının üzerinden 4 yıl 10 ay geçen Ş.G. ve Muş Mazgirt’te tapu davaları 37 yıl 2 ay süren bir kişi de listede yer aldı. Avukatı Mustafa Acar aracılığı ile açtığı iş davasının üzerinden 10 yıl 3 ay geçmesine rağmen sonuç alamayan F.Ö.'ye de dosyada yer verildi. Oybirliği ile verilen kararda, ‘makul sürede yargılanma’ hakkının Anayasa tarafından güvenceye alındığı kaydedildi.

'4 AY İÇİNDE ÖDENMELİ'

Kararda, makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiğine hükmedildi ve başvurucuların tamamına tazminat ödenmesine karar verildi. Bazı başvuruculara 2 bin, bazılarına ise 56 bin TL’lik tazminat ödeneceği belirtildi. AYM kararında, belirtilen tazminat tutarlarının 4 ay içinde ödenmesi gerektiği kaydedildi. Ayrıca, adli yardım talebi geri çevrilen bir kısım başvurunun bu yöndeki talebi de kabul edildi.

'166 KİŞİNİN MAĞDURİYETİNİ KABUL ETTİ'

Müvekkili F. Ö.’nün açtığı iş davasının üzerinden 10 yıl 3 ay geçmesine rağmen karar verilmediğini söyleyen avukat Ali Kılıç, “Anayasa Mahkemesi söz konusu kararda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 6. maddesinde bulunan makul süre ve Anayasa’nın 141. maddesinin 1. fıkrasında da bahsedilen 'davaların en az giderle ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde sonuca ulaştırılması' hususunu göz önüne alarak 166 başvurucunun mağduriyetini kabul etmiştir. AYM, ‘Adil Yargılanma Hakkı’nın temel unsurlarından biri olan ‘makul süre’ kavramının ve ‘geç gelen adaletin, adalet olmayacağı’ prensibinin de altı güçlü bir biçimde çizilmiş oldu” ifadelerini kullandı. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.