AYM, 8 parti hakkında suç duyurusunda bulunacak

Yüksek Mahkeme, parti yöneticilerinin 'inceleme ve araştırmayı engellediği' gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmaya karar verdi.

AYM, 8 parti hakkında suç duyurusunda bulunacak
11 Mart 2021 Perşembe 11:46

banner255

Anayasa Mahkemesi 8 siyasi parti hakkında mali tablolarını geç gönderdiği, il teşkilatlarının bazılarının hesaplarını göndermediği ve kayıt dışı gelir ve gider oluşturduğu gerekçeleriyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacak.  

AYM’nin yaptığı Siyasi Parti Mali Denetimlerinde Büyük Birlik Partisi’nin 2016 yılında 13 ilin kesin hesap cetvellerini göndermediğini ve parti yönetiminin kayıt dışı gelir ve gider oluşturduğunu tespit etti.

Hak ve Huzur Partisi ise 2016 yılında 12, 2017 yılında ise 14 ilin kesin hesap cetvelini göndermedi. Parti’nin ayrıca kayıt dışı gelir ve gider oluşturduğu tespit edildi.

Yüksek Mahkeme, 2016 ve 2017 yıllarında Devrimci Halk Partisi’nin kesin hesap cetvellerinin son gönderilme tarihi olan Haziran ayının son günü yerine iki ay sonra gönderdiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Esnaf ve Çiftçi Partisi 2016 yılında kesin hesap cetvelini zamanında göndermedi. 2017'de yılsonu kasa sayım tutanağı ile banka hesaplarının onaylanmış mutabakat yazılarını göndermedi.

Millet Partisi’nin ise 2017 yılında bir il örgütünün hesabını gönderilmediği ve kayıt dışı gelir ve gider oluşturduğu tespit edildi.

Merkez Partisi de 2017 yılında 51 il örgütünün kesin hesap cetvelini sunmadı ve kayıt dışı gelir ve gider oluşturulduğu tespit edildi. Parti, 2019 yılında da 16 ilin hesabını sunmadı ayrıca kayıt dışı gelir ve gider oluşturulduğu anlaşıldı.

Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi 2016 yılına ait hesap cetvellerini zamanında sunmadı.

Emek Partisi 2017 yılı bir il örgütüne dair kesin hesabı göndermedi. Parti’nin kayıt dışı gelir ve gider oluşturduğu tespit edildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.