Avrupa Parlamentosu milletvekillerinden ‘Aysel Tuğluk’a özgürlük’ çağrısı

Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, “cezaevinde kalmasının hastalığı için hayati risk yaratacağı” tespitine rağmen halen cezaevinde tutulan Aysel Tuğluk için özgürlük çağrısı yaptı.

Avrupa Parlamentosu milletvekillerinden ‘Aysel Tuğluk’a özgürlük’ çağrısı
09 Haziran 2022 Perşembe 17:42

banner255

Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, 455 gün önce demans teşhisi konulmuş olmasına ve “cezaevinde kalmasının hastalığı için hayati risk yaratacağı” tespitine rağmen halen Kandıra Cezaevinde tutulan milletvekili Aysel Tuğluk’a Özgürlük çağrısı yaptı.

Aysel Tuğluk’un şu anda günlük ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayacak durumda olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Hapishanede kaldığı her gün, hastalığının ilerlemesine ve temel hakkı olan uygun tedavilerden yoksun bırakılmasına sebep oluyor” ifadeleri kullanıldı. 54 ülkeden 6 bin kadının Ocak ayından bu yana Aysel Tuğluk’un serbest bırakılarak tedavi süreci için uygun koşulların talebiyle yürüttüğü kampanyaya da destek verdiklerini ifade eden (AP) milletvekilleri, Aysel Tuğluk ve tüm hasta mahpusların derhal serbest bırakılması ve tedavileri için uygun koşulların yaratılmasını istedi.

9 milletvekilinin açıklamasının tamamı şöyle:

“Aysel Tuğluk için Özgürlük!

Aysel Tuğluk bir Kürt kadını, avukat, siyasetçi ve insan hakları savunucusu. Şu anda sayısı 1600’ü geçen hasta mahpuslardan biri. Pandeminin başlangıcından kısa bir süre önce, Aysel’e demans tanısı koyuldu. Hastalığı bu beklenmedik yaşta, annesinin cenazesinde olanların tetiklediği düşünülüyor.

Çeşitli sağlık kurumlarından alınan raporların, hapishanede kalamayacağını açıkça ifade etmesine rağmen, Adli Tıp Kurumu ısrarla aksi yönde görüş belirtiyor. Bunlardan bir tanesi Aysel Tuğluk’ un yargılandığı olaylar sırasında cezai ehliyetinin yerinde olduğu yönünde. Ancak bunun Aysel Tuğluk’un şu anki durumuyla bir ilgisi yok.

Aysel Tuğluk şu anda günlük ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayacak durumda. Hapishanede kaldığı her gün, hastalığının ilerlemesine ve temel hakkı olan uygun tedavilerden yoksun bırakılmasına sebep oluyor.

54 farklı ülkeden ve Türkiye’nin farklı bölgelerinden 6000’den fazla kadın, Aysel Tuğluk ve binlerce hasta mahpusun durumuna dikkat çekmek için bir araya geldi. Aynı zamanda Ocak ayından beri “Aysel Tuğluk için Özgürlük’’ başlıklı bir kampanya yürütüyorlar.

Avrupa Parlamentosu üyeleri olarak bizler de bu kampanyayı destekliyoruz. Ortak talebimiz; Aysel Tuğluk ve tüm hasta mahpusların derhal serbest bırakılması ve tedavileri için uygun koşulların yaratılmasıdır.

Anne-Sophie Pelletier

Clare Daly

Helmut Scholz

Leila Chaibi

Manu Pineda

Mick Wallace

Miguel Urbàn Crespo

Özlem Alev Demirel

Sira Rego”

(GAZETEKARINCA)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.