Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nden Öcalan kararı

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, sivil toplum ve hukuk örgütlerinin “Öcalan-2” kararına dair yaptığı başvuruya ilişkin kararını açıkladı.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nden Öcalan kararı
03 Aralık 2021 Cuma 13:29

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) hüküm ve kararlarını denetlemekle yükümlü olan ve üçer aylık periyotlar ile toplanan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi (AK BK), 30 Kasım-2 Aralık tarihlerinde Fransa’nın Strasbourg kentinde toplandı.

Ermenistan, Azerbaycan, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Macaristan, İtalya, Litvanya, Kuzey Makedonya, Polonya, Moldova Cumhuriyeti, Romanya, Rusya Federasyonu, Türkiye, Ukrayna ve Birleşik Krallık’tan başvuruların ele alındığı toplantıda alınan kararlar açıklandı. 

 

TÜRKİYE’DEN BİLGİ İSTENDİ 

 

Komite, Türkiye’deki “Öcalan-2” kararına halihazırda indirilemez ve inceleme imkanı olmayan müebbet hapis cezasına çarptırılmış olup tutuklu bulunan kişilerin sayısı hakkında bilgi istedi. Komite, Türkiye’deki yetkilileri, genel tedbirlerin uygulanmasında kaydedilen ilerleme hakkında en geç 2022 Eylül ayı sonuna kadar bilgi sunmaya davet etti. (Mezopotamya Ajansı)

Ayrıntılar geliyor...


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.