Arolat: Millet İttifakı seçimde HDP'yle iş birliğinin yolunu aramalı

Dünya yazarı Osman Arolat bugünkü köşesinde ''HDP’nin bu açılımı dikkate alınarak, Millet İttifakı tarafından dışlanması yerine, seçim iş birliğinin yolu aranmalıdır'' diye yazdı.

Arolat: Millet İttifakı seçimde HDP'yle iş birliğinin yolunu aramalı
13 Temmuz 2022 Çarşamba 14:36

banner225

Dünya gazetesi yazarı Osman Arolat, bugünkü köşesinde, HDP'nin Türkiye partisi çıkışının önemsenmesi ve desteklenmesi gerektiğini kaleme aldı.

Arolat, "Temmuzda beşinci büyük kongresini yapan HDP’nin eş başkanı Prof. Dr. Mithat Sancar, kongre sonrasında katıldığı bir TV programında, 'PKK ile bağımız yok, bunu defalarca söyledik. Eğer HDP şu anda onların söylediği gibiyse, bu kadar teveccühü nasıl görsün?

Herkes şunu görüyor: 8-10 milyon oy bandında oynuyoruz. Türkiye’yi bölmek isteyen 10 milyon insan mı var? Hayır! Bizim başka bir örgüt olan PKK ile bir bağımız yok. Bunu defalarca söyledik. Kararlarımızı kendimiz alıyoruz' açıklamasıyla, bir Türkiye partisi olarak siyasette yer aldıklarını belirtti" diye yazdı.

Selahattin Demirtaş'ın T24'e yazdığı "İğneyi kendimize" yazısına da değinen Arolat, "2023 seçimleri öncesi, HDP’nin bu açılımı dikkate alınarak, Millet İttifakı tarafından dışlanması yerine, seçim işbirliğinin yolu aranmalıdır. Çünkü, seçimde arzulanan sonucun alınması, HDP’nin muhalefet kanadı içerisinde yer almasına bağlı gözüküyor.

Ama bundan önemlisi, HDP’nin PKK’dan bağını koparması kadar, bir Türkiye partisi kimliğiyle siyaset yapar hale gelmesidir. Bu yolda HDP’nin attığı adımlar kadar, onların diğer siyasilerce desteklenmesi de önemlidir. Demirtaş, HDP için “Değişim zor iş‘’ derken, siyasi aktörler değişimin zorluğuna katlanma zamanının geldiğini de unutmamalıdır…" ifadelerini kullandı. 

YAZININ TAMAMI 


Etiketler; #HDP

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.