Anket: "İttifaklar arasındaki fark yüzde 5, seçimin kaderini HDP belirleyecek"

ASAL araştırma tarafından 3-8 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen seçim anketinin sonuçları yayınlandı.

Anket: "İttifaklar arasındaki fark yüzde 5, seçimin kaderini HDP belirleyecek"
22 Temmuz 2022 Cuma 12:29

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine bir yıldan az bir süre kala gözler, kamuoyu araştırma şirketlerinin anket sonuçlarına çevrildi. ASAL Araştırma ve Danışmanlık, gerçekleştirdiği son seçim anketi sonuçlarını paylaştı. Türkiye genelinde 26 ilde 3-8 Temmuz günleri arasında 2 bin 425 kişi ile görüşülerek yapılan ankette vatandaşlara "Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?" sorusu soruldu.

KARARSIZLAR DAĞITILMADAN ÖNCE

     

Anket sonucuna göre, AK Parti'nin oy oranı, kararsızlar dağıtılmadan önce yüzde 28.5 iken, MHP'nin yüzde 7.5. Kararsızların oyu dağıtıldıktan sonra AK Parti'nin oyu yüzde 34'e çıkarken, MHP yüzde 8.9'a çıktı. Karasızlar dağıtıldıktan sonra CHP'nin oyu yüzde 26, İYİ Parti'nin 11.9, HDP'nin 10.8, Saadet Partisi'nin 0.8 oldu.

KARARSIZLAR DAĞITILDIKTAN SONRA

     

Kararsızların oyları dağıtıldıktan sonra AKP yüzde 34'e çıkarken, MHP yüzde 8.9'u gördü. Muhalefet kanadındaysa CHP'nin oyu yüzde 26, İYİ Parti'nin ise 11.9 olarak belirlendi. Birçok siyaset bilimci tarafından 'kilit parti', 'dengeleri değiştirecek parti' olarak nitelenen HDP'nin oy oranı yüzde 10.8.

CHP ve İYİ Parti'yle birlikte altılı masada yer alan diğer partilerin oranlarıysa şöyle şekillendi:

DEVA Partisi yüzde 1,8,

Gelecek Partisi yüzde 0,8,

Saadet Partisi yüzde 0,8.

HDP'NİN ROLÜ BELİRLEYİCİ OLACAK

2023 seçimlerinde belirleyici olacak partilerden birinin de HDP olduğu belirtiliyor. HDP'nin altılı masa ile hareket etmesi durumunda muhalefetin adayının ciddi bir oy potansiyeli yakalayabileceği aktarılıyor.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.