Almanyalı Osmanlılar 'yöneticisi' Taner Ay trafik kazasında öldü

Sedat Peker’in Metin Külünk’e dair iddialarıyla ilgili videosunda bahsi geçen ve 'Almanyalı Osmanlılar'la yakın bağları olduğu iddia edilen Taner Ay, geçirdiği trafik kazasında öldü.

Almanyalı Osmanlılar 'yöneticisi' Taner Ay trafik kazasında öldü
31 Aralık 2021 Cuma 11:04

Almanya’da federal hükümetin faaliyetlerini yasakladığı Osmanen Germania (Almanyalı Osmanlılar) isimli çeteyle bağlantılı olduğu iddia edilen Taner Ay, Bulgaristan'da geçirdiği trafik kazasında öldü. Ay'ın ismi organize suç örgütü liderliği suçlamasıyla yargılanan Sedat Peker'in bir videosunda gündeme gelmişti.

Gazete Duvar'dan Elvan Yılmaz'ın haberine göre, yakın koruması Anıl Sümer’le birlikte ikamet ettiği Almanya'nın Düsseldorf kentine gitmek üzere yola çıktığı ileri sürülen Taner Ay’ın kullandığı , Porsche marka araç uçuruma yuvarlandı.

Kazanın ardından olay yerine gelen sağlık ekipleri, Taner Ay’ın vefat ettiğini belirlerken koruma Anıl Sümer’i ise yaralı olarak hastaneye kaldırdı.

Taner Ay’ın yöneticisi olduğu iddia edilen Almanyalı Osmanlılar, 2018 yılında uyuşturucu, fuhuş ve yasadışı silah ticareti suçlamalarıyla kapatılarak suç örgütü kabul edilmişti. Almanyalı Osmanlılar, kapatma kararının öncesinde "boks kulübü" adıyla faaliyet yürütüyordu.

Taner Ay sosyal medya hesabından, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİT Başkanı Hakan Fidan ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar gibi isimlerle çekilmiş fotoğraflarını paylaşmıştı.

Ay, sosyal medyada hakkında çıkan suç örgütü iddialarının yayılması üzerine kendi sosyal medya hesabına “Fotoğraflarımdaki kişi ve kuruluşlarla ne bir iş birliği ne bir ihale ne bir kazanç ne bir imtiyaz hakkı tanınmam söz konusu dahi değildir” notunu eklemişti.

Taner Ay'ın ölümü, bazı çevrelerde ise kuşkuyla karşılandı. Milliyetçi çizgide yayın yapan basın organları, "Taner Ay öldü mü, öldürüldü mü?" sorularını gündeme getirdi.

TANER AY KİMDİR?

Kırşehir'e bağlı Kaman'a kayıtlı olan Taner Ay, Almanya'da dünyaya geldi. Eğitim hayatına Almanya'da başlayan Ay, liseyi tamamladıktan sonra üniversiteye Londra'da gitti.

Taner Ay iş hayatına çeşitli sektörlerde başladı. Emlak, enerji, sağlık ve sanayi alanında faaliyet gösteren şirketleri bulunan Taner Ay, Almanca ve İngilizce dillerini iyi derecede biliyordu.

Taner Ay, babası Çetin Ay ile birlikte Almanya'da çok branşlı bir şehir hastanesi kurdu. Bugün City Klinik Şehir Hastanesi Almanya'nın en büyük hastanelerinden biri oldu.

Ayrıca babası Çetin Ay "Avrupa İş Adamları Platformu" kurucusudur. Çetin Ay, Almanya Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Türk Dernekleri İnisiyatifi tarafından yılın iş adamı ödülünü aldı. Bunun yanında Kıbrıs Duesseldorf Fahri temsilcisi ve Esi Holding yöneticilerindendir.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.