Alman Devlet Bakanı Roth: Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesinden uzağız

Almanya'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth, Türkiye ile ilişkilerin 'normalleşmekten uzakta' olduğunu söyledi. Ancak Roth, Türkiye ile işbirliğine hazır olduklarını da vurguladı.

Alman Devlet Bakanı Roth: Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesinden uzağız
27 Eylül 2018 Perşembe 16:49

banner255

Almanya'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Roth, şu anda Türkiye ile ilişkilerin 'normalleşmesinden hâlâ çok uzak olduklarını"'söyledi.

'NE OLDUĞUNU UNUTMAYACAĞIZ'

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'ya yapacağı devlet ziyaretine ilişkin olarak Deutschlandfunk radyosuna bir mülakat veren Roth, geçen yıl Türkiye'den Almanya'ya 'kabul edilemez hakaretler' yapıldığını söyleyerek  "ne olduğunu unutmayacağız" dedi.

Geçen yıl Türkiye'deki anayasa referandumu öncesinde Türk siyasetçilerin Almanya'da katılacağı seçim etkinliklerine izin verilmemiş, Erdoğan ve bazı hükümet üyeleri bunu 'Nazi uygulaması' olarak nitelendirilmişti.

"Ancak işbirliğine hazırırız" diyen Bakan Roth, iki ülke arasında yeniden yakınlaşma sağlanması halinde, bundan 'memnuniyet duyacağını' dile getirdi. Roth, son zamanlarda Türkiye'den gelen dostça sözlerin eylemlerde de kendini göstermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

'TÜRKİYE'NİN TUTUMUNU DEĞİŞTİRMESİ GEREKİYOR'

Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Roth, Erdoğan ile yapılacak görüşmelerde 'sadece dostça bir dil' kullanılmayacağını da belirtti.

Erdoğan, Berlin'deki temasları kapsamında yarın ve cumartesi günü Başbakan Angela Merkel ile biraraya gelecek. Alman Bakan, Türkiye'de hâlâ 5 Alman vatandaşının siyasi suçlamalarla cezaevinde bulunmasının da  'kabul edilemez' olduğunu söyledi.

Türkiye ile genel anlamda ilişkilerin düzelmesi için Ankara'nın izlediği siyaseti değiştirmesi gerektiğinin altını çizen Roth, "Türkiye'nin tutumunu değiştirmesi gerekiyor, Türkiye'nin demokrasi ve hukuk devleti ilkeleri gibi temel meselelerde ve siyasi nedenlerle tutuklamalar gibi zorlu bir konuda tutumunu değiştirmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Roth, Türkiye'ye yatırım yapılabilmesi için Alman iş dünyası açısından hukuk devleti ilkelerinde sağlanacak ilerleme, bağımsız yargı gibi konuların önem taşıdığını belirtti.

'SÖZ KONUSU OLAN SADECE CUMHURBAŞKANI DEĞİL, ARAMIZDA BİRÇOK BAĞ BULUNAN BİR ÜLKE'

Roth, Erdoğan'ın Almanya'da askeri törenle karşılanması ve onuruna bir devlet yemeği verilecek olmasını da savundu.

Roth, "Burada sadece cumhurbaşkanı söz konusu değil, burada söz konusu olan bir toplum, aramızda birçok bağ bulunan bir ülke" dedi.

Erdoğan'a yönelik tutumun Türk halkına verilen değer ve saygıyı gösterdiğini söyleyen Roth, Başbakan Merkel'in Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından Erdoğan onuruna verilen yemeğe katılmayacak olmasının 'alışılmadık bir durum olmadığını' söyledi.

Almanya'da Erdoğan'ın yapacağı devlet ziyareti çerçevesinde askeri törenle karşılanması ve onuruna bir yemek verilecek olması tepkiyle karşılanmıştı. Muhalefet partilerinden bazı siyasetçiler Erdoğan'ı protesto için devlet yemeğine davet edilmelerine rağmen katılmayacaklarını açıklamışlardı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.