Ali Erbaş'tan bekarlara: Sorumluluktan kaçmayın, evlilik korkulacak bir şey değil

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve eşi Seher Erbaş katıldıkları bir çevrimiçi seminer programında evliliği korumaya dair açıklamalarda bulundu.

Ali Erbaş'tan bekarlara: Sorumluluktan kaçmayın, evlilik korkulacak bir şey değil
28 Kasım 2021 Pazar 19:16

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, eşi Seher Erbaş'la birlikte "Aile: Sevgi, Şefkat ve Merhamet" başlığıyla düzenlenen çevrimiçi seminer programına katıldı.

Diyanet Radyoları Genel Yayın Yönetmeni Aykut Burak Şimşek'in sorularını cevaplayan Erbaş, "İslam'da aile olgusunu ve aileyi nasıl anlamamız gerekiyor?" sorusuna yanıtında, "evlilik müessesesini canlı tutmak gerektiği" vurgusu yaparak, "bu hususta özellikle aile büyüklerinin gençlere yardımcı olmaları gerektiğini" aktardı.

"Sorumluluk almak istemedikleri için" evlilikten uzak duranlara da seslenen Erbaş, "Evlilikte paylaşmak vardır. Sorumluluğu karşılıklı paylaşırlarsa bu kolaylaşır. Korkulacak bir şey olmadığını düşünüyorum. Bekarlarımıza tavsiyemizi yapmış olalım. Hatta çocuklarla bu sorumluluğu paylaşmak lazım. Sorumluluğun ne kadar önemli olduğunu ama korkulacak bir şey olmadığını da vurgulamamız lazım" dedi.

'DÜRÜSTLÜK ÇOK ÖNEMLİ'

Ailenin sağlıklı bir şekilde ayakta kalabilmesi için dürüstlüğün önemine işaret eden Başkan Erbaş, konuşmasına şöyle devam etti:

"Hani 5S formülümüz var ya, sevgi, saygı, sadakat, sabır, selamet diyoruz. Ailenin eğer sağlıklı bir şekilde yürümesini istiyorsak, ki bunu herkes ister, istemeyen olmaz, orada karşılıklı sevgi, saygı olacak. Sadakat yani dürüstlük, bu çok önemli. Çocukların anne babalarına karşı, eşlerin birbirlerine karşı çok dürüst olması lazım. Sadakat burada çok önem arz ediyor ama sabırsız bunlar olmaz. Cenab-ı Hak, Peygamberlere sabırla ilgili dua öğretiyor; 'Allah, sabredenlerle beraberdir. ' 'Rabbimiz bizim üzerimize sabır yağdır. ' buyuruyor. Sabrın en çok lazım olduğu yer ailedir. Ailede eşler birbirlerine karşı sabırlı olacak, çocuklar kendi aralarında sabırlı olacak, anne baba çocuklarına karşı sabırlı olacak, çocuklar anne babalarına karşı sabırlı olacak. Ailenin sağlıklı bir şekilde yürümesini en önemli ilaçlarından birisi sabırdır. İşte o zaman bi s ile başlayan ailede selamete bu şekilde ulaşmak mümkündür. "


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.