Algedik: Programlarına ekolojiyi alan partiler desteklenmeli

İktidarın ve muhalefetin belediyecilik anlayışını eleştiren ekolojist Önder Algedik, yerel seçimlerde programlarına ekolojiyi alan tüm partilerin desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Algedik: Programlarına ekolojiyi alan partiler desteklenmeli
12 Mart 2019 Salı 09:26

banner255

Ekolojist Önder Algedik, yerel yönetimlerin ekolojiye bakışı ve AKP’li belediyelerin doğa tahribatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AKP’nin iktidarda olduğu süre boyunca en iyi yaptığı işlerin “betona yatırım yapmak” olduğunu dile getiren Algedik, “çılgın projeler” adı altında Türkiye’nin beton kentler haline geldiğini ifade etti. Algedik’e göre, doğanın bu kadar kirletildiği başka bir dönem yok. Doğanın korunmasında yerel yönetimlerin çok önemli roller üstlenebileceğine dikkat çeken Algedik, belediye meclislerinde alınan kararların beton ya da doğa düşmanı projeler lehine değil, doğa dostu projeler lehine çıkması gerektiğini belirtti.

‘YOLLARA MİYONLAR AYRILIYOR’ 

Ekolojik kentlerin oluşturulmasında yerel yönetimlerin önemine vurgu yapan Algedik, "Türkiye’de her yıl belediyeler yol yapımı için milyonlarca lira bütçe ayırabiliyor. Örneğin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yıllık ortalama asfalt için 700 milyon TL bütçe ayırıyor. Aynı şey Ankara, İzmir, Urfa Büyükşehir Belediyeleri için de geçerli. Ancak bu kentlere bakıldığında su çok pahalı, ulaşım desen içinden çıkılamaz bir halde. Her ayıl asfalta ayrılan bütçenin yarısı, doğanın yaşatılması için harcansa ulaşımdan suya kadar her şeyi ücretsiz sağlayabilirler" dedi.

‘TOPLUMSAL BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI’ 

Belediyecilikte projecilik diye bir kavramın olduğunu ve belediyelerde oluşan rekabetin projecilik üzerinden geliştiğini söyleyen Algedik, "Temel sorun şu, insanın olmadığı bir projecilik yapılacaksa bu işin sahibi aslında iktidar oluyor. Muhalefetin yapması gereken şey ise, insanı ve doğayı gözeten toplumsal bir belediyecilik anlayışı. O açıdan baktığımız zaman insanın olmadığı projecilik anlayışına karşı politika geliştirmeliyiz. Bu politika, insanı ve doğayı gözetmek durumunda" diye konuştu.

'PROJELER İNSANLA YAPILIR'

Türkiye’de iktidarın ve muhalefetin de belediyecilik kavramlarını yok saydığını dile getiren Algedik, şöyle devam etti: “Şimdi belediye başkan adayları projeler sunuyor. Neden proje sunuyor? Çünkü onlara oy veren halkı yok saydıkları için sunuyorlar. Muhalefetin projecilik tartışmasını da doğru bulmuyorum. Projeler insanla yapılır. Şu an belediye başkanı değilseniz, bir belediyeniz yoksa, belediyenin envanterine sahip değilseniz halka sormadan hiçbir proje hayata geçirilmemeli." 

1973 BELEDİYECİLİĞİ 

Türkiye'nin belediyecilik anlamında en parlak dönemini 1973 yılında yaşadığını ifade eden Algedik, o  yıl yapılan yerel seçimlerde İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Diyarbakır, Kocaeli ve birçok kentte sol, sosyalist ve sosyal demokrat belediye başkanlarının başa geçtiğini, bu kişilerin bugün hala hayatta olan "halk ekmek", "ücretsiz ulaşım" gibi projeleri hazırlayan insanlar olduğunu söyledi. O günden bu güne bakıldığı zaman Türkiye’de toplumsal belediyecilik anlamında devamının gelmediğini dile getiren Algedik, “73 belediyeciliği devam ettirilebilseydi, bugün toplumsal belediyeciliği tartışmıyor olurduk” diye konuştu.

‘EKOLOJİK KENT PROJELERİ DBP’DE’ 

Algedik, Türkiye’de belediyelerin yeşile yaptığı yatırımın peyzaj çalışmalarının ötesine gitmediğini, bunun da doğayı canlandırmak yerine daha çok yok ettiğini vurguladı. Türkiye’de muhalefetin belediyecilik anlamında iktidardan çok da farklı düşünmediğini dile getiren Algedik, ekolojik kentler kurmak anlamında Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediyelerin ciddi projelerinin olduğunu; ancak onların da bu anlayışı hayata geçirmek anlamında yetersiz kaldığını ifade etti. Algedik, Türkiye’de su ve ulaşımın ücretsiz olması için çaba sarf eden ve ekolojik projeler üreten belediyecilik anlayışının daha çok gelişmesi gerektiğini ifade etti. Bu anlamda yapılacak yerel seçimlerde programlarına ekolojiyi alan tüm partilerin desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.