Alevi örgütlerinden nefret söylemine karşı suç duyurusu

Mersin Cemevi Başkanı Kılavuz, inanç kimlikleri ve yaşam biçimlerinden dolayı insanlara hakaret edenleri devlet afetse bile, Alevilerin vicdanında hep mahkûm olacaklarını belirtti.

Alevi örgütlerinden nefret söylemine karşı suç duyurusu
14 Şubat 2022 Pazartesi 14:45

Mersin'de Alevi örgütleri, sosyal medya üzerinden Alevilere karşı nefret söyleminde bulunan Yakup Tilki isimli kişiye tepki göstererek, Mersin Cemevi'nde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, Mersin Cemevi, Toroslar Cemevi, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Mersin Şubesi, Çamalan Cemevi, Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Mersin Şubesi, Kilikya Nehir Derneği, Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Anamur Şubesi, AKD Silifke Şubesi üyeleri ile DİSK/Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi Eş Başkanı Hakkı Demir de katıldı.

'DEVLET AFFETSE BİLE BİZİM VİCDANIMIZDA MAHKUMLAR’

Yakup Tilki’nin Alevilere yönelik nefret söylemine tepki gösteren Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz, inanç kimlikleri ve yaşam biçimlerinden dolayı insanlara hakaret edenleri devlet afetse bile, Alevilerin vicdanında hep mahkûm kalacağını belirtti. Kılavuz, Alevi kurumları olarak, hukukçular vasıtasıyla Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

'NEFRET SÖYLEMİ KABUL EDİLEMEZ'

Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy ise iktidarların varlıklarını sürdürmek için nefret ve ayrımcılığı topluma yaymak istediğini ifade ederek “Türkiye halkları bu oyunlara gelmez” dedi.  

İHD Mersin Şube Eş Başkanı Hakkı Demir de, ayrımcılığa ve nefret söylemine karşı ortak tavrın sergilenmesinin önemine işaret ederek, nefret söyleminin kabul edilemez olduğunu belirtti. (MA)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.