AKP'ye yakın araştırma şirketinden çarpıcı anket

Tarikat ve cemaatlerin yükselişi devam ederken, yurttaşlar tarikat ve cemaatleri kapatılmasını istiyor

AKP'ye yakın araştırma şirketinden çarpıcı anket
09 Ekim 2020 Cuma 13:46

Bürokrasideki konumları, iktidarla olan ilişkileri ve cinsel istismar ve taciz olayları ile gündeme gelen tarikat ve cemaatler hakkında yapılan araştırmada yurttaşlar, ‘Tarikatlar kapatılsın’ dedi.

AKP’ye yakınlığı ile bilinen OPTİMAR'ın her ay yaptığı "Türkiye'nin Nabzı" araştırmasına göre, toplumun çoğunluğu cemaat ve tarikatların zararlı olduğunu ve yasaklanması gerektiği görüşünü savunuyor.

Ankette "cemaat ve tarikatlar hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusuna yüzde 57,2'lik çoğunluk "toplum için zararlılar, yasaklanmalı" yanıtı verdi.

Ne faydalı ne zararlıdırlar diyenlerin yüzde 14.7 olurken "toplum için faydalılar, olması gerekir" diyenlerin oranı yüzde 11.6'da kaldı.

Ankette, cemaat ve tarikatların yasaklanması gerektiğini savunanların oy verdikleri partilere göre dağılımında da oldukça çarpıcı bir tablo ortaya çıktı.

Buna göre 24 Haziran seçimlerinde AKP'ye oy vermiş olanlar arasında yüzde 46.9'luk bir kesim söz konusu yapıların yasaklanması gerektiği görüşünde birleşti. Bu oran MHP'de yüzde 68'e çıkarken, en yüksek oran ise yüzde 70 ile CHP'ye oy veren kesimde oldu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.