AKP ve MHP’nin ‘sosyal medya’ teklifi Meclis’te

AKP ve MHP tarafından internet medyası ve sanal medyaya dair hazırlanan kanun teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Teklifte paylaşımlara hapis cezası öngören madde bulunuyor.

AKP ve MHP’nin ‘sosyal medya’ teklifi Meclis’te
26 Mayıs 2022 Perşembe 22:31

banner255

AKP ve MHP milletvekilleri, internet medyası ve sanal medyaya yönelik yeni yaptırımları da içeren kanun teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Teklifin bir maddesinde, "Sırf halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır" ifadeleri yer aldı.

TEMSİLCİ BULUNDURMA ZORUNLULUĞU

Teklifte 34'ncü maddeyle ise sosyal medya kuruluşlarına, Türkiye'de Türkiye Cumhuriyeti gerçek kişi temsilci bulundurma zorunluluğu getirildi.

Teklifte, "Türkiye’den günlük erişimin on milyondan fazla olması halinde; yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı tarafından belirlenen gerçek veya tüzel kişi temsilci, sosyal ağ sağlayıcının sorumlulukları saklı kalmak kaydıyla teknik, idari, hukuki ve mali yönden tam yetkili ve sorumlu olup bu temsilcinin tüzel kişi olması halinde doğrudan sosyal ağ sağlayıcı tarafından sermaye şirketi şeklinde kurulan bir şube olması zorunludur" denildi.

Teklifte 22'nci maddeyle Basın İlan Kurumu'nun resmi ilan cezası vermesi durumuna itirazlar açısından ise yargı tarafından dosya üzerinden karar verilebileceği düzenleniyor.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.