AKP'nin TBMM'ye sunduğu teklifte 'askerlerin yargılanmasının komutanların iznine bağlanması' şartı

AKP'nin, Askeri Ceza Yasası'nda değişiklik yapılmasına yönelik teklifi soru işaretleri barındırıyor.

AKP'nin TBMM'ye sunduğu teklifte 'askerlerin yargılanmasının komutanların iznine bağlanması' şartı
29 Mayıs 2021 Cumartesi 10:38

banner255

AKP’li milletvekilleri askerlerin yargılanmasına yönelik teklifin de bulunduğu yasa teklifi tartışma yarattı. Askeri Ceza Yasası’nda değişikliğin önerildiği teklifte ‘askerlerin yargılanmasının komutanların iznine bağlanması’ koşulu bulunuyor.

Teklifte ‘ağır cezalık suçüstü haller’ dışında asker kişilerin işledikleri askeri suçların soruşturulması, “askerlerin görev yaptıkları birlik komutanı ya da kurum amirlerinin iznine bağlı” olması öngürülüyor. General ve amiraller hakkındaki soruşturma izni de Milli Savunma Bakanı tarafından verilecek.

TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşülecek olan teklifle ilgili Avukat Mehmet Erkan Akkuş, yasa teklifinin mevcut haliyle yasalaşması durumunda, “Alt rütbedeki askerlerin mağduriyetinin artacağını ve askerler arasında dokunulmaz bir zümrenin yaratılacağını ve iktidarın kendisine yakın gördüğü generalleri koruma kılıfına aldığı bir teklif olduğunu” kaydetti.

‘SAVCININ SORUŞTURMA AÇABİLMESİ İÇİN BİRLİK KOMUTANINDAN İZİN ALMASI GEREKİYOR’

Cumhuriyet’ten Hüseyin Hayatsever’in haberine göre bir dönem Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Hukuk Komisyonu Başkanı olarak da görev yapan avukat Mehmet Erkan Akkuş, teklife dair, askeri suçların soruşturulması için komutanlıklardan izin alınması şartının, “astların mağdur olduğu askeri suçların soruşturmasını zorlaştıracağını” söyledi. Akkuş, “Özellikle genç rütbedeki subay, astsubay ve uzman erbaşlar, kendilerine yapılan haksızlıklara karşı suç duyurusunda bulunabiliyorlardı. Şimdi savcının soruşturma açabilmesi için birlik komutanından izin alması gerekiyor. Bu düzenleme, kanun önünde eşitliğe aykırıdır. Biz şimdi herhangi bir şikâyet durumunda, yargılama izninin verilmediği durumlarla karşı karşıya kalacağız. Bu haliyle geçerse, özellikle genç rütbedeki askerlerin mağduriyeti artacaktır” değerlendirmesini yaptı. Yasa teklifinde getirilen yeni düzenleme için “makul bir gerekçe sunulmadığına” da dikkat çeken Akkuş, “Bu teklifle ayrıcalıklı bir zümre yaratılmaya çalışılıyor. 

Teklifle, general ve amiraller hakkındaki askeri suçlar dolayısıyla yapılacak yargılamaların, valilerin de aralarında bulunduğu üst düzey memurlarda olduğu gibi Yargıtay’da yapılmasının öngörüldüğünü de anımsatan Akkuş, “General ve amirallerin Yargıtay’da yargılanmasına neden ihtiyaç duyulduğu da anlaşılır değildir. Kamu görevlileri arasında çok sınırlı bir grup için öngörülen Yargıtay’da yargılamanın general ve amiraller için de getirilmesinde yine seçkin bir zümre yaratılması çabası var” dedi. Teklifteki, “suç işlerken rastlanması” ve “suçüstü bir fiilden dolayı izlenen kişinin kaçması olasılığının bulunması veya hemen kimliğini belirleme olanağının bulunmaması” durumunda da asker kişilerin “herkes tarafından geçici olarak yakalanabilmesine olanak tanıyan” düzenlemeye de dikkat çeken Akkuş, “Bu, çok büyük kafa karışıklığı yaratabilecek durumlara yol açabilir. Böylelikle askerlere yönelik hukuksuzlukların önü açılıyor” görüşünü dile getirdi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.