AKP'li Trabzon Büyükşehir Belediyesi 1 yıllık bütçeyi 3 ayda bitirdi, ek bütçe talebi kabul edildi

Trabzon Büyükşehir Belediyesi 2022 mali yılı bütçesi için ek mali bütçe istedi, talep mecliste oy çokluğuyla kabul edildi.

AKP'li Trabzon Büyükşehir Belediyesi 1 yıllık bütçeyi 3 ayda bitirdi, ek bütçe talebi kabul edildi
16 Nisan 2022 Cumartesi 11:01

banner255

Sözcü'den İsmail Akduman'ın haberine göre, ek mali bütçe mecliste tartışmalara neden olurken, CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin, üç ayda 1 yıllık bütçenin bitirildiğini ileri sürerek tepki gösterdi.

‘3 AYDA BÜTÇEYİ NASIL BİTİRDİNİZ?’

 

Şahin, 13 yıldır belediye meclisinde görev yaptığını ve ilk kez böyle bir şeyle karşılaştığını belirterek, “Üç ayda yaptığımız 1 milyar 200 küsur milyon liralık bütçe bitmiş. Ben buna oy versem vicdanen rahatsız olurum. Biz burada ek bütçeler yaptık. İlçe belediyelerinde de yaptık. Ama bunlar dokuzuncu, onuncu, on birinci ayda gelir. Gelirle gideri denkleştirmediği zamanda ek bütçe olur. Onları tabii ki destekleriz ama ben ilk defa böyle bir şey gördüm. Bir büyükşehir belediyesinin devasa bütçesi üçüncü ayda stop etmiş. Bir açıklayın da biz ona göre bir şey diyelim” dedi.

 

‘HER ŞEYDE ARTIŞ VAR, İHALELERE ŞİMDİ YAPMALIYIZ’

 

Başkan Murat Zorluoğlu ise eleştirilere cevap vererek bütçenin bitmediğini söyledi:

 

"Bir kere bütçe bitmedi. Var olan bütçe bitti diye bu iş yapılmadı. Mesela Yol Dairesinin bir ödeneği var. 2021'in Kasım'ında koyduğumuz bir öneri var. Beton ve çimento gibi temel yol malzemelerimizin o zamanki fiyatları ile bu zamanki fiyatları arasında ciddi bir fark var. En fazla yol dairesine bütçe verdik. Bütün her şeyde artış var. Dolayısıyla şimdi ihaleleri yapmak zorundayız, işe başlayacağız. Sezon başlıyor. Dolayısıyla bu bütçeyi oluşturmamız gerekiyor. Mevcut bütçe yetersiz. Biz Kasım ayında bu bütçeyi yaptığımızda enflasyon neydi? Şimdi memurlara ciddi bir enflasyon farkı geldi. Temmuz ayında sözleşmelilerimizin süresi bitiyor. Bizim Temmuz ayında işçilerimize enflasyon oranında zam yapmamız gerekecek. Bütün bunları öngörmemiz mümkün değildi. Bunları öngörmemiz mümkün olmadığından 2022 yılının bütçe uygulamasında önümüzdeki aylarda sıkıntıyla karşılaşmamak için biz tedbir alıyoruz. Yumurta kapıya dayandığında değil önceden tedbirimizi aldık, bütçemizi yaptık, meclisimize sunuyoruz. İnşallah 2022 yılını da sorunsuz ve sıkıntısız bir şekilde geçiririz.

 

Tartışmalara rağmen ek mali bütçe oy çokluğuyla kabul edildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.