AKP-KDP ortaklığında sınır ötesine yeni operasyon

AKP-KDP ortaklığında Federe Kürdistan Bölgesi’ne yeni operasyon, TSK’nin hava saldırısı, KDP’nin askeri sevkiyatıyla başladı.

AKP-KDP ortaklığında sınır ötesine yeni operasyon
18 Nisan 2022 Pazartesi 10:56

banner225

Savunma Bakanı Hulusi Akar, Federe Kürdistan Bölgesi’nin Metîna, Zap ve Avaşîn bölgelerine operasyon başlatıldığını duyurdu. Federe Kürdistan Bölgesi’ne 23 Nisan 2021’de başlatılan operasyonun sonucu açıklamayan Akar, havadan ve karadan yeni bir operasyonun başlatıldığını duyurdu. Sınır ötesine yönelik yeni operasyonun, Federe Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin 15 Nisan’da İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin hemen ardından başlatılması dikkat çekti. 

KDP SEVKİYATI 

Savunma Bakanı Akar’ın açıklamasının ardından Metîna, Zap ve Avaşîn bölgelerine yönelik hava saldırıları yapıldı. Operasyona katılan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) de hava saldırılarının yapıldığı sırada özel güçleri bölgeye sevk etti. 

KURÊJARO’DA ÇATIŞMA

Hava saldırılarının ardından Kurêjaro Dağı çevresinde TSK ve HPG’liler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yer alan habere göre, çatışmaların yoğunlaşmasının ardından KDP özel güçleri Kurêjaro Dağı çevresinde bulunan Şêladizê ve Dêrelok çevresine sevkiyat yaptı.

OPERASYON ÜSTÜNE OPERASYON!

Türkiye, 23 Nisan 2021’de Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik havadan ve karadan askeri operasyon başlattı. Operasyonda ilerleme sağlayamayan Türkiye, KDP’ye bağlı özel güçleri ve korucuları dahil etti. Kuzey ve Doğu Suriye’de kontrolünde olan Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) gruplarını sınır ötesine süren Türkiye, istediği sonucu alamayınca bu kez Roj pêşmergelerini de operasyona kattı. 1 yılı aşkındır devam eden operasyondan sonuç almayan Türkiye, bu kez KDP’nin direk dahil olmasıyla yeni bir operasyon başlattı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.