AKP: Hayvan haklarına dair kanunu çok kısa sürede tamamlayacağız

'Son günlerde kamuoyunda çıkmadı-çıkmayacak gibi tartışmaların olduğunu görüyorum' diyen Zengin, hayvan hakları yasa teklifinin yönelik eleştiriler

AKP: Hayvan haklarına dair kanunu çok kısa sürede tamamlayacağız
16 Şubat 2021 Salı 13:48

banner225

AKP Grup Başkanvekili ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin, hayvanlara yönelik eziyet, kötü muamele, öldürme gibi eylemlerde hapis cezası öngören hayvan hakları ile ilgili yasa teklifinin kısa sürede tamamlanacağını belirterek, "Türkiye'de ilk defa hayvanlar artık mal olarak görülmekten çıkacak, hukuken canlı olarak telakki edilecek" dedi.

CHP'li Gülizar Biçer Karaca, konunun AKP tarafından gündemleştirilmesini erken seçim işareti olarak değerlendirmişti. Karaca, 24 Haziran 2018 ve 31 Mart 2019 seçimleri öncesinde de hayvan hakları kanununun gündeme getirildiğini hatırlatarak, “Çıkıp hayvan hakları kanun teklifini hazırladık, yakın zamanda parlamentoya sunacağız dediğinde bir erken seçim var mı diye düşünmeden geçemedim işin açıkçası” demişti.

'ÇIKMADI-ÇIKMAYACAK GİBİ TARTIŞMALAR GÖRÜYORUM'

AKP’li Zengin, Tokat ziyaretinde, hayvan hakları yasa teklifine ilişkin açıklamada bulundu. Son günlerde kamuoyunda 'çıkmadı-çıkmayacak' şeklinde tartışmalar gördüğünü belirttiği teklifin, Türkiye'de yapılan en önemli çalışmalardan biri olduğunu söyleyerek, "Bizim Meclis'te siyasi partilerin daha evvel yaptığımız araştırma komisyonunda ortak kanaatini alarak büyük hassasiyetle yürüttüğümüz çalışma. Hakikaten sonuna geldi. Son günlerde kamuoyunda çıkmadı-çıkmayacak gibi tartışmaların olduğunu görüyorum. Bunu buradan açık ve net biçimde ifade etmek istiyorum. Hayvan haklarına dair kanunu çok kısa bir süre içinde tamamlayacağız. Zaten biz Meclis'teki çalışmalarımızı yaptık. Karar vermemiz gereken birkaç başlık kaldı. Bu konuda ben hayvanseverlere az sabır diyorum" dedi.

'HAYVANSEVERLER DE SON DERECE MEMNUN OLACAK'

Yasanın önemli eksikliği gidereceğini kaydeden Zengin, "Bu kanunla birlikte Türkiye'de ilk defa hayvanlar artık bir mal olarak görülmekten çıkacak, hukuken bir canlı olarak telakki edilecek. Hayvanları eziyet ederek kasten öldürmek, eziyet etmek, işkence etmek suç haline gelecek. Bu manada bunu yaparken de buradaki kriter tabi insanlarla alakalı işlenen suçlar var. Onlarla ilgili ne yapıyorsak, bunlara bakarak kıyas usulü ile hazırlamaya gayret ettik. Kamuoyu ile ben pek çok maddesini zaten paylaştım. Çok kısa bir süre içinde insanlarımız zaten kanun teklifinin tamamını Meclis'e sunduğumuzda görecekler. Bu manada ben hayvanseverlerin de son derece memnun olacaklarını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

'RİCA EDİYORUM KANUNU DESTEKLEYİN'

Türkiye'de hızlı artan hayvan popülasyonu olduğunu belirten Zengin, şunları söyledi: "Bu manada özellikle kısırlaştırmanın muhakkak çok önem arz ettiği, hayvanların tedavi edildiği, barınma şartlarının iyi hale getirildiği, bunların da bu işlerinde belediyelerin asli sorumlukları arasına girdiği çok önemli bir kanundan bahsediyoruz. Ben şunu hayvanseverlerden rica ediyorum; bu konuyla alakalı gayretleri, iyi niyetleri lütfen bu manada bu kanunu destekleyecek şekilde değerlendirsinler. Buradaki bütün arzumuz, hayvanlarımız iyi şartlarda yaşasın ve bir taraftan da hayvanseverlerin bu kadar yıldır korumak için uğraştıkları, gayret gösterdikleri şeyler hayata geçme imkanı bulsun. Burada iyi niyetlerin korunmasının da çok önemli olduğunu düşünüyorum."


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.