AİHM Başkanı Türkiye'de

AİHM Başkanı'nı ilk kabul eden isim Adalet Bakanı Abdülhamit Gül oldu.

AİHM Başkanı Türkiye'de
03 Eylül 2020 Perşembe 14:57

banner225

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Robert Ragnar Spano Türkiye'ye geldi. Spano'yu ilk olarak Adalet Bakanı Abdülhamit Gül kabul etti. Spano'ya İstanbul Üniversitesi'nde düzenlenecek törenle AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından fahri doktora verilmesi bekleniyor.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, AİHM Başkanı Robert Ragnar Spano'yu kabul etti. İkilinin basına kapalı gerçekleştirdiği görüşme yaklaşık bir saat sürdü. 

Görüşmede, Adalet Bakan Yardımcısı Şaban Yılmaz, Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü Kasım Çiçek, İnsan Hakları Dairesi Başkanı Hacı Ali Açıkgül ile Spano'ya Türkiye ziyaretinde eşlik eden AİHM'de Türkiye adına görev yapan hakim Saadet Yüksel hazır bulundu.

Spona'nın buradan sonraki programında İstanbul Üniversitesi'nden fahri doktora ünvanı alacağı törene katılması bekleniyor.

TARTIŞMALI ZİYARET

Öte yandan Spano'nun ziyareti de tartışma yarattı.  Ziyareti öncesinde Spano'ya çağrı yapan akademisyen ve gazeteciler, AİHM başkanından Türkiye'deki adil yargılanma, AİHM kararlarının uygulanması, ifade özgürlüğü gibi konuları gündeme getirmesini talep ederken, İstanbul Üniversitesi'nden fahri doktora ünvanı alacak olmasını eleştirdi.

AİHM'nin 2019 istatistiklerine göre Rusya'dan sonra hakkında en çok dava başvurusu olan ülke Türkiye. Bunun yanı sıra cezaevinde bulunan iş insanı Osman Kavala hakkında olduğu gibi, Türkiye AİHM'nin pek çok kararını uygulamıyor.

Eski AİHM yargıçlarından Rıza Türmen, sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak, "AİHM’in yeni başkanı, Türkiye’deki insan hakları ihlallerini, keyfi ve siyasi tutuklamaları, yargı bağımsızlığı sorunlarını söz konusu edecek mi, AİHM kararlarının neden uygulanmadığını sorgulayarak 'Bu ne biçim hukuk devleti' diyecek mi?" tepkisi gösterdi.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.