AİHM Başkanı'nın tartışmalı Türkiye ziyareti 'gazeteci' yasağıyla sona erdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Robert Ragnar Spano, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan ilk AİHM Başkanı oldu, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Spano, İstanbul Üniversitesi tarafından kendisine verilen fahri doktorayı törenle aldı. Törenin yapıldığı salona gazeteciler alınmadı.

AİHM Başkanı'nın tartışmalı Türkiye ziyareti 'gazeteci' yasağıyla sona erdi
05 Eylül 2020 Cumartesi 11:39

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Robert Ragnar Spano, Türkiye’ye tartışmalı bir ziyarette bulundu.

İstanbul Üniversitesi tarafından kendisine verilen fahri doktorayı almak için Türkiye’ye gelen Spano, ilk olarak AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret etti. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün de katıldığı ziyaret 45 dakika sürdü.

Meclis Başkanı ve AYM Başkanı’nı da ziyaret eden Spano, daha sonra İstanbul Üniversitesi tarafından kendisine verilen fahri doktora için düzenlenen törene katıldı.

Duvar'da yer alan habere göre, Türkiye’ye ziyaretine ilişkin eleştirilere yanıt veren Spano,  AİHM üyesinin onursal fahri doktora unvanını kabul etmesinin bir protokol geleneği olduğunu söylerken, “Bu davet geri çevrilmez, gelenek böyledir. Bu bizim mahkememizin tarafsız olmasına halel getiren bir uygulama olarak karşımıza çıkmaz. Bu prestijli ödülü onurla kabul ediyorum. Bu üniversitenin tarihini bilen biri olarak kabul ediyorum” dedi.

İstanbul Üniversitesi’nin AKP yandaşı Rektörü Mahmut Ak ise “Uluslararası gelişmeleri de yakından izleyen İstanbul Üniversitesi Senatosu, başarılı çalışmalarından dolayı AİHM Başkanı Sayın Spano’ya fahri doktora takdim etmeye karar vermiştir” açıklamasında bulundu.

Söz konusu törene gazetecilerin alınmaması dikkat çekerken, Spano'nun fotoğraflarının çekilmesine ve görüntüsünün alınmasına da izin vermediği, görüntü almaya çalışan gazetecilerin görevliler tarafından uyarıldığı öğrenildi.


Kaynak: Haber Sol

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.