Ahmet Türkün CHP Kurmayı İle Ne Görüştüğü Ortaya Çıktı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Salıcı ile görüşen Ahmet Türk’ün 'Muhalefet hiçbir şey yapmadan Kürtler destek versin istiyor. Ne yapacaklarını açıklamaları gerekiyor' dediği öğrenildi.

Ahmet Türkün CHP Kurmayı İle Ne Görüştüğü Ortaya Çıktı
24 Haziran 2022 Cuma 13:34

banner225

İktidarın, Kürt sorununun çözümüne ilişkin yeni bir süreç başlatacağı iddiası, kurmaylarına bölgenin nabzını yoklattığı kulis bilgileri yazılıp çiziliyor. Ancak bütün iddialara karşın AKP cephesinden henüz bir açıklama gelmediği gibi, güvenlikçi politikalar artarak devam ediyor.

Araştırma şirketleri, olası seçimde Kürt seçmenin oylarının hem muhalefet hem de iktidar açısından oldukça önemli ve belirleyici olduğunu ortaya koysa da, iki taraftan da şu ana kadar Kürt meselesinin çözümüne ilişkin bir formül ortaya konmuş değil.

İktidarın sert politikalarına karşı, olası seçim öncesi muhalefetten Kürt seçmenin güvenini kazanabileceği adımlar bekleniyor. Millet İttifakı ortaklarından CHP’den de bu yönlü beklentiler var. Kürt seçmenin güvenini henüz kazanamadığı dile getirilen muhalefet cephesine eleştiriler de geliyor. Bu eleştirilerden biri de eski HDP milletvekili ve yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk’ten geldi.

KÜRT MESELESİ ELEŞTİRİSİ CHP’NİN DİKKATİNİ ÇEKTİ

Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın aday olması halinde “Kürtlerin ona oy vereceklerini sanmıyorum” diyen Ahmet Türk, “Kürt seçmen muhalefetten somut adımlar bekliyor” açıklamasında bulunmuştu. Ahmet Türk’ün bu yöndeki eleştiri ve yorumları CHP’nin dikkatini çekti. Partisine katılan yeni üyelere rozet takmak için Mardin'e giden CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Ahmet Türk’ü ziyaret etti. +GERÇEK ve ARTI TV o görüşmenin detaylarına ulaştı.

‘İKTİDARI MHP, MUHALEFETİ İSE İYİ PARTİ KONTROL EDİYOR’

Edinilen bilgiye göre Türk’e ziyaret son anda gerçekleşti. Görüşme talebi ise CHP’den geldi. CHP heyeti Ahmet Türk’ün yanına gittiğinde yanında basın da vardı. Kısa sürmesi beklenen ziyaret oldukça uzun sürdü. Oğuz Kaan Salıcı, görüşmeden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da haberi olduğunu belirtip, selamlarını iletti. Ahmet Türk, sohbet sırasında muhalefete yönelik eleştirilerini dile getirdi. Türk, ‘İktidarı MHP, muhalefeti ise İYİ Parti kontrol ediyor. Hiçbir şey yapılmadan Kürtler bize destek versin isteniyor. Böyle olmaz. Artık ne yapacaklarını açıklamaları gerekiyor” dedi.

‘MUHALEFET İYİ PARTİ VE DEMOKRAT PARTİYİ AŞAMIYOR’

Görüşmede Ahmet Türk, muhalefetin Kürtlerle ilgili güven verici adımlar atması gerektiği yönündeki önerilerini de ifade etti. Salıcı ise eleştirilerdeki bazı noktalarda katıldığını ifade ederek, altılı masadaki görüşmeler ve orada mutabakat sağlanmaya çalışılan meseleler hakkında bilgiler verdi.

‘İKTİDARA YÜRÜYEN CHP'NİN İKTİDARDAN DAHA SOMUT ADIMLAR ATMASI GEREKİYOR”

Sohbet sırasında Salıcı’nın Irak Federal Kürdistan Bölgesi’ne yaptığı ziyaret ve Rojava meseleleri ve bunların Türkiye’deki iç siyasete yansımaları da ele alındı. Sohbette, altılı CHP’nin altılı masadaki diğer partilerin politikalarındaki farklılıkların yol açtığı meseleler de konuşuldu. Türk’ün Salıcı’ya, “iktidara yürüyen CHP’nin iktidardan daha somut ve daha cesaretli adımlar atması gerektiği”ni ifade ettiği de edinilen bilgiler arasında. (ARTIGERÇEK)


Etiketler; #Ahmet Türk

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.