Ahmet Türk: Tehditlere boyun eğseydik 46 yıl bu siyaseti sürdürmezdik

Kızıltepe’de 1 Eylül yürüyüşüne katılan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, halka kayyımlara karşı 'Korkmayın çekinmeyin' çağrısında bulundu.

Ahmet Türk: Tehditlere boyun eğseydik 46 yıl bu siyaseti sürdürmezdik
02 Eylül 2019 Pazartesi 08:55

banner225

Mardin'de 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlamaları kapsamında KESK, DİSK, TMMOB, Mardin Tabip Odası ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde yürüyüş gerçekleştirildi.

Kızıltepe ilçesinde gerçekleştirilen yürüyüş, Öğretmenevi'nin önünde kitlenin toplanmasıyla başladı. Ellerinde 'İrademe dokunma', 'Eşbaşkanlık mor çizgimizdir', 'Onurlu bir barış için sen de ayağa kalk' ve 'Gençlik kayyum zihniyetini söküp atacak' pankartlarıyla yürüyüşe geçen Mardinliler, savaşı politikalarını, kadın cinayetleri, doğa talanı ve HDP'li 3 Büyükşehir belediyesine kayyım atanmasını protesto eden dövizler taşıdı.

'HALKIN İRADESİ GASP EDİLİYOR'

Yürüyüşün ardından meydanda bir araya gelen kitleye konuşan HDP Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, çatışma ve savaşların geçmişte ve günümüzde yoğun tahribatlar yarattığını belirterek, bir daha savaş ve çatışmalar olmasın diye 1 Eylül gününün Dünya Barış Günü olarak ilan edildiğini kaydetti. Emperyalistler, ırkçı, milliyetçi, faşist anlayışların halkların kaderi ile oynamayı sürdürdüklerini kaydeden Türk, "Bugün bir bütün olarak halklar olarak biz bunun acısını çekiyoruz. Kürt halkının, demokratik muhalefetin, halkın sesini kısmak için bir kısım iftiralarla, yalanlarla siyasi kararlarla bu halkın iradesini yok etmeye çalışıyorlar, bu halkın iradesini gasp ediyorlar" dedi.

'TEHDİTLERE BOYUN EĞSEYDİK…'

Sözlerine HDP’li 3 büyükşehir belediyesine kayyım atanmasına tepki göstererek devam eden Türk, "Bugün kalkıyorlar olmayan paranın başka yerlere aktarıldığını söylüyorlar. Sizler de biliyorsunuz ki; belediye başkanlığına geldiğimizde işçilerin, memurların maaşları bile ödenmemişti. Bomboş bir kasa ile devrettiler. Bizde Kürtçe bir tabir var; Beko’nun dükkanı, iki kalıp sabun. İki kalıp sabun bile bırakmamışlardı. Bugün bize iftira atıyorlar" ifadelerini kullandı. Kayyım atanması sürecini anlatan Türk, geçmiş kayyım döneminde halka harcanmak üzere belediyeye gönderilen paraların nasıl kullanıldığını bir bir ortaya koyduklarını dile getirdi. Belediyede kayyım dönemindeki usulsüz harcamaları dile getirdikleri için kendilerine dönük kirli bir politika yürütüldüğünü ifade eden Türk, "Ama biz halkımıza söz verdik. Her şeyi halkımızla paylaşacağız, bütün bu yolsuzlukları halkımızla paylaşacağız dedik ve onu yaptık. Bugün bütün Türkiye, bütün Dünya Mardin Belediyesi’nde, Van Belediyesi’nde, Diyarbakır Belediyesi’nde kayyumların ne yaptığını, nasıl davrandığını çok iyi biliyorlar. Bu sefer tehditler başladı. Eğer biz tehditlere boyun eğseydik, 46 yıl bu siyaseti sürdürmezdik. Tehditlere boyun eğseydik, bugün farklı yerlerde ve mekanlarda olurduk" diye konuştu.

'BU ANLAYIŞ ZARAR VERİYOR'

Demokrasi, adalet, eşitlik ve hukuk mücadelesi verdiklerinin altını çizen Türk, "Bizim mücadelemiz kimseye karşı değil. Bizim mücadelemiz Türkiye halklarına karşı değil. Çünkü birinci gün de bunu söyledik; biz bu ülkede halkların kardeşliğini istiyoruz. Biz bu ülkede demokratik Cumhuriyeti istiyoruz. Bu ülkede halkların ortak değerler etrafında buluştuğu, ortak bir gelecek, ortak bir demokrasi olduğu zaman bizim için en büyük mutluluktur. Ama yürütülen siyaset, Kürtleri tehdit olarak gören siyaset, Kürtleri sindirmeye ve Kürtleri susturmaya yönelik siyasete karşı her zaman sesimiz yüksek çıkacaktır. Bunu böyle bilsinler. Bugün Ortadoğu’ya baktığımızda biz insanların ortak demokratik değerlerde buluşması için hep çağrı yaptık. Ancak emperyalist güçler, ırkçı ve milliyetçi anlayışlar ancak halkları birbirine kırdırarak ayakta kalmayı başarıyorlar. Bugün bu güçler, Kürdü, emekçiyi, muhalefeti, sosyalisti hain göstererek, o milliyetçi, ırkçı kesimi kendi tekellerinde tutup, kontrol etmeye çalışıyorlar. Çünkü dayanacakları hiçbir şey kalmadı. Ancak milliyetçilikle, ırkçılıkla birilerini düşman göstererek, iktidarını sürdürme çabası içindedirler. Oysa ki bu anlayış yanlış ve halklarımıza, insanlarımıza zarar veriyor" dedi.

AHMET TÜRK'TEN 'KORKMAYIN, ÇEKİNMEYİN' ÇAĞRISI

Yanlış politikaların halkları karşı karşıya getirmeye çalıştığını belirterek, "Buna izin vermeyiz" diye vurgulayan Türk, "Biz biliyoruz ki; Ortadoğu’da ancak demokratik bir sistem halkların ortak değerler etrafında buluşması ile bütün bu sıkıntıları aşabiliriz. Bu kirli savaştan kurtulabiliriz. Çatışmalı ortamlardan kurtulabiliriz. Yeniden demokratik değerler etrafında tüm halkımızı insanlarımızı bütünleştirebiliriz. Demokrasi mücadelesi kutsaldır. Adalet mücadelesi kutsaldır. Bugün baskı ortamında olduğumuz için insanlarımız tepkilerini gösterecek bir ortamdan uzak. Ama şuradan sesleniyorum. Ey halkımız, ey vicdan sahibi insanlar, ey demokrat insanlar; gelin düşüncelerinizi burada açıkça ifade edin. Korkmayın çekinmeyin" diye seslendi.

Türk’ün konuşmasının ardından KESK Şubeler Platformu adına basın açıklaması okunurken, HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki de, belediyelere kayyum atanma sürecinin ardından HDP’nin başlattığı ve 14’üncü gününü geride bırakan eylemleri anlattı. Açıklama yurttaşların “Direne direne kazanacağız” sloganıyla son buldu.

(MEZOPOTAMYA AJANSI)


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.