Adana, Diyarbakır ve Mersin'de ev baskınları: En az 72 gözaltı

Adana'daki bir eve düzenlenen baskında, polisin 12 yaşındaki hasta bir çocuğun kafasına silah dayadığı, çocuğun travma yaşayarak titrediği ve sürekli ağladığı öğrenildi.

Adana, Diyarbakır ve Mersin'de ev baskınları: En az 72 gözaltı
13 Ağustos 2021 Cuma 09:13

Diyarbakır, Adana ve Mersin'de yapılan ev baskınlarında aralarında Jinnews muhabiri Beritan Canözerin de olduğu en az 72 kişi gözaltına alındı. Adana'daki baskınlarda polisin bir çocuğun başına silah dayadığı öğrenildi.

DİYARBAKIR’DA 104 KİŞİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında sabah saatlerinde kentte çok sayıda eve polis baskın düzenledi. Soruşturma kapsamında 104 kişi hakkında “örgüt propagandası” ve “örgüt adına eylem ve faaliyetlerde bulunma” iddiasıyla gözaltı kararı olduğu belirtilirken, aralarında Jinnews muhabiri Beritan Canözeri’n de bulunduğu 59 kişi gözaltına alındı. İsmi öğrenilemeyen kişilerin Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü ve gözaltı sayısının artabileceği öğrenildi.

ADANA'DA 29 ADRESE BASKIN: POLİS EVLERİN KAPISINI KIRARAK İÇERİ GİRDİ

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında birçok eve baskın düzenlendi. 29 adrese yapılan baskında, polis evlerin kapıları koçbaşıyla kırarak içeri girdiği ve yapılan aramalarda evlerdeki eşyaların dağıtıldığı aktarıldı. Ev baskınlarında çok sayıda kişinin gözaltına alındığı, birçok evde aramaların sürdüğü belirtildi. Gözaltına alınanlardan ismi öğrenilenler şöyle: Mazlum Gök, Ayten Bahadır, Cemile Kavak, Edip Ulaş, İsmail Bayav, Emrah Ekinci, Mehmet Sağlam, Ömer Çakır.

‘12 YAŞINDAKİ HASTA ÇOCUĞUN KAFASINA SİLAH DAYADILAR, AĞIR TRAVMA YAŞADI SÜREKLİ AĞLIYOR’

Adana'nın Ceyhan ilçesine bağlı Belediyeevleri Mahallesi'nde ikamet eden Agit Bahadır'ın evine polis baskın düzenledi. Agit Bahadır, üst katında oturan yakını Ayten Bahadır’ı sosyal medya hesabındaki paylaşımlarından dolayı gözaltına almak için polisin baskın yaptığını söyledi. Bahadır, ailesinin fındık toplayıcılığı yaptığı için şehir dışında olduğunu belirterek, maruz kaldığı kötü muameleyi şöyle aktardı:

“Polisler arama kararı olmadan eve girip arama yaptılar. Eşyalarımızı dağıttılar. Hasta olan 12 yaşındaki kız kardeşimin kafasına silah dayadılar. Kız sürekli ağladı. Üzerimizi giyinmemize bile izin verilmedi. Kız kardeşim polislerin baskınından ötürü ağır travma yaşadı ve halen titriyor. Üst katta oturan Ayten’i gözaltına alıp götürdüler. Polislerden şikayetçiyim” dedi.

MERSİN’DE DE EV BASKINLARI

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürütmüş olduğu sosyal medya soruşturması kapsamında jandarma kentte bazı evlere baskın düzenledi. Baskınlarda, evlerin aranmasının ardından sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, "örgüt propagandası yaptıkları" iddiasıyla 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 4 kişinin Mersin İl Jandarma Komutanlığı'ndan tutulduğu öğrenildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.