'Adalete Mola' yazısı yazan Altaylı: Sonra ağlaşıyorlar 'yargıya güven yok' diye, sizce olmalı mı!

'Eşinden boşanmak isteyeni 5 yılda boşamaz ama eşini öldüreni iki yılda serbest bırakır. Sonra da ağlaşır 'yargıya güven yok' diye. Sizce olmalı mı!'

'Adalete Mola' yazısı yazan Altaylı: Sonra ağlaşıyorlar 'yargıya güven yok' diye, sizce olmalı mı!
04 Haziran 2021 Cuma 13:24

banner255

Batman'da 18 yaşındaki İpek Er'i cinsel saldırıya maruz bırakıp intiharına sebep olma suçundan için tutuksuz yargılanan uzman çavuş Musa Orhan'a hakaret ettiği gerekçesiyle şikayet üzerine yargılanan ünlü oyuncu Ezgi Mola’ya destek sürüyor. Tecavüz faili Orhan, Mola'ya destek veren sanatçılar hakkında da suç duyurusunda bulunurken, Orhan’ın avukatının "Mola özür mesajı yayınlasın" teklifi de oyuncu tarafından reddedildi.

Ezgi Mola’nın yaşadıklarını ve tecavüze tepki gösteren oyuncuya yönelik başlatılan hukuki süreci “Adalete mola” başlığıyla köşesine taşıyan Habertürk yazarı Fatih Altaylı, “Genç bir kıza tecavüz ettiği iddiası ve bu tecavüz sonrası genç kızın intihar etmesi nedeniyle yargı önünde olan Musa Orhan’ın tutuksuz yargılanması toplum vicdanını başından beri derinden yaralayan ve yargıya güveni, inancı sıfırlayan bir rezaletti" dedi.

'DÜŞÜNCE SUÇU İDDİASIYLA YARGILANAN HAPİSTE TECAVÜZ SUÇUYLA YARGILANAN SOKAKTA'

Yargıdaki garabete yönelik eleştirilerde bulunan Altaylı "Düşünce suçu iddiasıyla yargılananların hapiste, tecavüz ve ölüme sebebiyet iddiasıyla yargılananların ise sokakta olduğu bir ülkede hiç kimse o yargıya zerre saygı duymaz, duyamaz” ifadelerini kullandı.

'GÖNLÜMÜZ EZGİ MOLA İLE AMA...'

Oyuncu Ezgi Mola’nın eleştirisinin yargıya ve sisteme yönelik olduğunun altını çizen Altaylı, “Gönlümüz Ezgi Mola ile birlikte çünkü bu adalet anlayışı hepimizi adaletten soğutuyor ama haklı bile olsak kimseye hakaret etme özgürlüğümüz yok. Katile katil, hırsıza hırsız, tecavüzcüye tecavüzcü, sapığa sapık deme hakkımız yok” diye yazdı.

“Diyebilirsiniz ki, ‘Yargı ne yapsın yasa böyle.’ Yoo, savcı gayet rahat bir biçimde ‘Burada kişi adı zikredilmemiş, genel bir eleştiridir’ diyerek şikayetçiyi geri çevirebilirdi. Ama yapmamış” diye belirten Altaylı, “İş bu hale gelince Ezgi Mola gönüllerde haklıdır ama yasa önünde haklı değildir” ifadesini kullanarak “Bir gariptir adalet bizde” diye ekledi.

“Yargıya sizce güven olmalı mı?” diye soran Altaylı şöyle yanıtladı: “Eşinden boşanmak isteyeni 5 yılda boşamaz. Ama eşini öldüreni iki yılda serbest bırakır. Sonra da ağlaşır “Yargıya güven yok” diye. Sizce olmalı mı!”

‘BABASI KUMARDAN UZAK DURMASINI ÖĞÜTLERKEN OĞLUNUN EN BÜYÜK KUMAR ORGANİZASYONUNUN MÜDÜRÜ OLMASINA TÜRK TİPİ SİYASAL İSLAM DENİR’

Yazısında ayrıca Türkiye’de AKP iktidarıyla gündemden düşmyen ‘siyasal İslamcılık’a ilişkin isim vermeden eleştiride bulunan Altaylı, “Türkiye’de siyasal İslamcılık nasıl bir şeydir diye soranlara çok kısa bir yanıt veriyorum artık: Babası halka kumarın zararlarını anlatıp, kumardan uzak durmalarını öğütlerken oğlunun ülkenin en büyük kumar organizasyonunun genel müdürü olup, yüklü miktarda maaş almasına ve dahası aynı anda farklı farklı şirketlerde yöneticilik yapmasına Türk tipi siyasal İslam denir” ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.