‘Açlık grevcilerinin yaşam hakkına en ufak bir halel gelirse sorumlusu AKP'dir’

Açlık grevlerine ilişkin Meclis’te açıklama yapan HDP’nin Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyeleri, parlamentonun üç maymunu oynadığını belirterek, “Açlık grevinde olan eylemcilerin yaşam hakkına en ufak bir halel gelirse bunun sorumlusu AKP hükümetidir” dedi.

‘Açlık grevcilerinin yaşam hakkına en ufak bir halel gelirse sorumlusu AKP'dir’
21 Şubat 2019 Perşembe 19:20

banner225

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve Meclis İnsan Hakları üyeleri Meral Danış Beştaş, Ayşe Acar Başaran ve Ebru Günay, cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve açlık grevlerine ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Beştaş, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sonlandırılması talebiyle 106 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve birçok yerde devam eden açlık grevlerine ilişkin konuştu.

PARLAMENTO ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR’

Taleplerin hala karşılanmadığına dikkat çeken Beştaş, Meclis'in bir üyesi olan Hakkari Milletvekilimizin açlık grevine karşı var olan sessizlik kabul edilebilme ölçülerini çoktan aşmıştır. Parlamentonun bir üyesinin; ‘hukuka uyun, tecridi bitirin, işkenceyi sonlandırın, yaşamın ve barışın önünü açın’ taleplerini barındıran ve tecridin sonlanması amacıyla başlatılan açlık grevlerine karşı parlamento üç maymunu oynamaya devam ediyor” dedi.

‘SAYIN ÖCALAN ANAYASAYA UYGUN KOŞULLARDA TUTULMALI’

Beştaş, şuana kadar bir adımın atılmadığını belirterek, “Sayın Öcalan da diğer bütün mahpuslar gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasasına uygun koşullarda tutulmak zorundadır. Ceza İnfaz Kanunu emredici bir şekilde şunu içermektedir: Bütün bu açık hükümlere rağmen, bugüne kadar avukat görüşü 8 yıldır keyfi ve hukuk dışı bir şekilde engellenmektedir. Avukatlara yönelik hukuk dışılıkları saymıyoruz. Buna dair Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na, üyeleri olarak başvurduk ve şimdiye kadar bize herhangi bir yanıt verilmedi” şeklinde konuştu.

‘KOMİSYON AÇLIK GREVLERİNE İLİŞKİN NE YAPIYOR?’

İnsan Hakları Komisyonu’na bin 432 başvuru yapıldığını belirten Beştaş, bu başvuruların 831’inin cezaevlerine ait olduğunu belirtti. Beştaş sözlerini şöyle sürdürdü: “ İnsan Hakları Komisyonu’nun adı var kendisi yok. Meclis İnsan Hakları Komisyonu ne yapıyor tecride ve ihlallere karşı ziyaretlerde bulunuyor mu? Buna Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyesi olarak "hayır" diyorum. Bugüne kadar bir tane cezaevi ziyaret edildi, komisyon üyemiz Sayın Ebru Günay Sincan Cezaevi’ne gitti. Onun dışında yüzlerce cezaevine gidiş talebi kabul edilmedi. Verilen yanıt ise: Mevzuata aykırı bir durum yoktur. İşkenceden kötü muameleye değin her türlü ihlal var ve İnsan Hakları Komisyonu bunları görmezden geliyor, talepleri ciddiye almıyor. Biz Leyla Güven hakkında da başvuru yaptık. Bu spesifik olarak İnsan Hakları Komisyonu’nun görevidir. Bu görevden kaçıyor. Bir parlamenterin talebi hiçbir şekilde dikkate almıyor ve susuyor, yanıt vermiyor. Bugün başta Leyla Güven olmak üzere, hem dünyanın her yerinde hem cezaevlerinde açlık grevinde olan eylemcilerin yaşam hakkına en ufak bir halel gelirse bunun sorumlusu AKP hükümetidir.”

‘GREVCİLER B VİTAMİNİ ALMA KONUSUNDA SIKINTI YAŞIYOR’

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran ise açlık grevlerine dair şu bilgileri paylaştı: “Elazığ Cezaevi’nde açlık grevindeki 4 siyasi tutsağın hepsi refakatçiden mahrum bırakılıyor. Cezaevi hekiminin de inisiyatifi ve yönlendirmesiyle refakatçiye ihtiyaç olmadığı söyleniyor. Yine Edirne Cezaaevi’nde bulunan politik tutsaklar günlerdir açlık grevindeler ve tek kişilik hücrelerde tutuluyorlar. Elazığ, Edirne ve Bayburt cezaevlerindeki grevciler özellikle B vitamini alma konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Tuz, şeker ve karbonat ihtiyaçları konusunda da özel bir engelleme ile karşı karşıyalar. Bütün bu cezaevlerinde açlık grevcilerine disiplin cezaları uygulanıyor. İletişim cezaları tekli hücrelerde tutma, kargo ya da mektuplaşma yasağı gibi cezalar uygulanıyor. Bu gerçekten Türkiye hukuk sistemi açısından dehşet verici bir durum. Kendi hukukunun uygulanmasını talep eden bu insanlara bu hukuksuzluğu uygulama iktidarın içinde bulunduğu çıkmazı bir kez daha gözler önüne seriyor. Yine bunun yanında bugün Van Cezaevi’nden bir haber aldık. Açlık grevindeki tutsak Şahin Öncü bugün itibariyle hastaneye kaldırıldı. Bu önümüzdeki günlerde artacak gibi görünüyor. Şahin Öncü tedaviyi reddediyor ve grevini sürdüreceğini söylüyor.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.