ABD Ankara Büyükelçiliği'nden Metin Topuz açıklaması

ABD Ankara Büyükelçiliği, "casusluk" suçlamasıyla yargılanan ABD İstanbul Başkonsolosluk çalışan Metin Topuz hakkında verilen cezaya ilişkin, "Derin hayal kırıklığı içindeyiz” açıklaması yaptı. 

ABD Ankara Büyükelçiliği'nden Metin Topuz açıklaması
11 Haziran 2020 Perşembe 17:30

ABD Ankara Büyükelçiliği, ABD İstanbul Konsolosluğu'nda görevli olan Metin Topuz'da, "casusluk" suçlamasıyla 8 yıl 9 ay ceza verilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Derin hayal kırıklığı içindeyiz” ifadesi dikkat çekti.  

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Sayın Topuz, yaklaşık 30 yıldır iki ülke yetkililerinin ve vatandaşlarının takdirini kazanan önemli çalışmalar yapmıştır. Talimatlarımız doğrultusunda, Türkiye ve ABD kolluk kuvvetleri arasındaki işbirliğini geliştirmiş; her iki ülkedeki insanların güvenliğine katkıda bulunmuştur. Sayın Topuz'un resmi görevlerine ilişkin iddialar, yerel çalışanlarımızın ABD hükümeti adına ve ikili ilişkilerimizi geliştirmek amacıyla yürüttükleri önemli çalışmaların kapsam ve mahiyetini çarpıtmaktadır."

NE OLMUŞTU?

ABD ile Türkiye'nin karşılıklı olarak vizeleri askıya alması krizine neden olan, 4 Ekim 2017'den beri tutuklu olan ABD İstanbul Başkonsolosluğu irtibat görevlisi Metin Topuz, 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

78 sayfalık dava iddianamesinde, Topuz'un 17-25 Aralık darbe girişiminde rol oynayan emniyet görevlileriyle görevi aşacak şekilde çok yoğun irtibatının olduğu öne sürülmüş ve "casusluk" suçlaması yöneltilmişti. Ayrıca 'kumpas' olarak nitelendirilen soruşturmaların koordine ve kontrolünü yaptığı iddia edilmişti.


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.