2 milyar liralık işi ihalesiz verdiler, Sayıştay uyardı: İlkelere aykırı ve mali açıdan riskli

PTT'nin 2 milyar lirayı aşkın dev ihaleyi, açık ihale usulü yerine 'doğrudan temin' yöntemiyle verdiğini belirleyen Sayıştay, raporunda 'ilke' uyarısı yaptı.

2 milyar liralık işi ihalesiz verdiler, Sayıştay uyardı: İlkelere aykırı ve mali açıdan riskli
10 Ocak 2022 Pazartesi 22:44

banner255

AKP iktidarında ihale alımlarında rutin haline getirilmeye çalışılan ‘doğrudan temin’ yöntemine Sayıştay’tan uyarı geldi. 'Usulsüzlük' eleştirisi yapan Sayıştay, ‘doğrudan temin’ yönteminin mali ve idari risklerinin olduğunu, eşitliğe de aykırı olduğınu vurguladı.

Sayıştay, PTT'nin 2 milyar lirayı aşkın dev ihaleyi, açık ihale usulü yerine “Doğrudan temin” ile verdiğini belirledi. 2 milyar liralık “Ayrım Dağıtım Hizmet Alımı” işiyle 66.2 milyon liralık araç temini ve 38.8 milyon liralık araç kiralama işinin, usule aykırı olarak “Doğrudan temin” ile verilmesini değerlendiren Sayıştay, “İlan yapılmadan ve teminat alınmadan gerçekleştirilen doğrudan temin yöntemi ile PTT açısından mali ve idari riskler doğmaktadır” diye belirtti.

‘BU YÖNTEMİN TERCİH EDİLMESİ EŞİTLİĞE VE KAYNAKLARIN VERİMLİ KULLANIMINA UYGUN DEĞİL’

Sözcü’nün haberine göre Sayıştay raporunda bu ihaleler konusunda ‘'Sari ve süreklilik arz eden hizmet alımlarında, ihale usulleri yerine doğrudan temin yönteminin tercih edilmesi, temel ilkeler bölümünde yer alan, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanması ile rekabetin, saydamlığın, eşit muamelenin ve kaynakların verimli kullanılmasının sağlanması ilkesine uygun değildir. İlan yapılmaksızın, teminat alınmaksızın ve bu prosedürdeki ihale yeterlik kurallarını arama zorunluluğu bulunmaksızın gerçekleştirilen doğrudan temin yöntemi, PTT A.Ş. açısından mali ve idari riskler de doğurmaktadır” denildi.

PTT’NİN DOĞRUDAN TEMİN YÖNTEMİYLE VERDİĞİ İHALELER

Sayıştay raporuna göre PTT'nin 2020 yılı içinde “doğrudan temin” ile verdiği büyük ihalelerden bazıları şöyle:

– 2 milyar 41 milyon 407 bin 558 TL sözleşme bedelli ve PTT'nin asli ve sürekli nitelikli posta ve kargo hizmetleri için gerçekleştirilen ayrım dağıtım hizmet alımı (7 Bölge)

– Sözleşme bedeli toplam 38.8 milyon TL olan, 45 Şoför çalıştırılması ile bin 684 adet şoförsüz ve yakıt hariç aracın (Filo) hizmet alımı sureti ile taşıt edinilmesi

– Sözleşme bedeli 66.2 milyon TL olan, muhtelif türde 504 adet aracın temin edilmesi işi


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.