WSJ: ABD'nin İran yaptırımları, Rusya'nın küresel enerji pazarındaki konumunu güçlendirdi

ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımların Rusya'nın küresel enerji pazarındaki konumunu güçlendirdiği belirtildi. Ayrıca Rusya'nın petrol üretiminde son 30 yılın en yüksek seviyesini gördüğü kaydedildi.

WSJ: ABD'nin İran yaptırımları, Rusya'nın küresel enerji pazarındaki konumunu güçlendirdi
09 Kasım 2018 Cuma 19:01

banner225

Wall Street Journal'in (WSJ) haberine göre Rusya, ABD'nin Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) olarak da bilinen, İran ve P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ve İran'a yeni yaptırımlar uygulamasının ardından petrol ihracatını artırdı.

​'RUSYA, İRAN'DAN PETROL ALIYOR'

WSJ, yaptırımlar karşısında İran'a destek olmak için İran'dan yurtiçi kullanıma dönük petrol alan Rusya'nın, boşa çıkan yerli petrolü ise öncelikle Avrupa'ya ihraç etmeyi planladığını vurguladı.

Gazete, Rusya'nın İran'ın enerji kaynaklarını ekipman ve gıda ürünleriyle takas ederek almayı planlandığının da altını çizdi.

'RUSYA PETROL ÜRETİMİNDE 1. SIRADA'

Diğer taraftan WSJ, Rusya'nın petrol üretiminde son 30 yılın en yüksek hacmine ulaştığını ve bu açıdan dünyada 1. sıraya yükseldiğini belirtti.

Gazeteye göre Rusya, İran'dan Türkiye, Çin ve Güney Kore'ye yapılan enerji kaynakları sevkiyatını farklı düzeylerde telafi etmeyi de halihazırda başardı.

5 KASIM'DA UYGULAMAYA KOYULDU

5 Kasım itibarıyla hayata geçen ikinci yaptırım paketi çerçevesinde İran'ın liman işletmecileri, tersaneleri ve deniz taşımacılığı sektörü ambargo kapsamına alınırken, İran İslam Cumhuriyeti Gemicilik Şirketi (IRISL), İran Güney Gemicilik Hattı Şirketi ve iştirakleri ABD Hazine Bakanlığı'nın kara listesine eklenmişti.

İLK YAPTIRIM PAKETİ 7 AĞUSTOS'TA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

ABD Başkanı Trump, selefi Barack Obama tarafından 2015 yılında İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya ve Çin ile birlikte imzalanan nükleer anlaşmadan, ülkesini 8 Mayıs'ta çekmişti. Bu kararın ardından Washington yönetimi, İran'a yönelik ilk yaptırım paketini 7 Ağustos'ta yürürlüğe koymuştu.

İlk yaptırım paketi, İran'ın ABD dolarına erişimini, devlet tahvili satmasını, altın ve diğer değerli madenler ile çelik, alüminyum ve kömür gibi metallerle ticaret yapmasını ve yolcu uçağı ya da parçalarını ithal etmesini yaptırımlara tabi hale getirmişti.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.