Türkiye ekonomisi yeni bir krizin eşiğinde

TMMOB’a bağlı Makina Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan “Sanayinin Sorunları ve Analizleri​” konulu araştırma raporda, sanayinin yüzde 3,2 küçüldüğü belirtilerek, Türkiye ekonomisinin yeni bir krizin eşiğinde olduğu bildirildi

Türkiye ekonomisi yeni bir krizin eşiğinde
21 Aralık 2016 Çarşamba 18:23

banner255
TMMOB Makina Mühendisleri Odası, “Sanayinin Sorunları ve Analizleri” konulu araştırma raporunu yayımla​n​dı. TMMOB Makina Mühendisleri Odası, raporunda 0 imalat sanayiinde 3’üncü çeyrekte yüzde 3,2 küçülme yaşandığını, özellikle dayanıklı tüketim malı üretiminde büyük iniş yaşandığını açıkladı. Raporda, yılın son çeyreğinde de sanayide inişin sürdüğü, dolardaki hızlı artışın sanayi kuruluşlarında büyük kur zararlarına yol açacağı, bunun zincirleme olarak bankalara ve kamu maliyesine de yansıyacağı uyarısı yapıldı. Bu krizin, ekonomik gibi görünen bir “politik kriz” olduğunun altı çizilen raporda, krizden bir U dönüşü yapılabilmesinin yolunun demokratikleşmeden, öncelikle OHAL’in kaldırılmasından, Başkanlık türü totaliterleşmeye götüren niyetlerden uzak durmaktan geçtiği belirtildi. Raporda, tersi yöndeki yönelimlerin Türkiye’ye kaotik günler vaat edeceği konusunda uyarılara yer verildi.

Krize sürükleniş

TÜİK, Merkez Bankası, IMF, Hazine Müsteşarlığı, Kalkınma Bakanlığı verileri kullanılarak yapılan analizde, sanayinin sürüklenmekte olduğu krize dikkat çekilirken şu saptamalara yer verildi:

‘’--Türkiye ekonomisi yeni bir krizin eşiğinde, yılın üçüncü çeyreğinde ekonominin tamamında yüzde 1,8 oranında küçülme yaşanırken, imalat sanayindeki küçülme yüzde 3,2’yi buldu.

--Türkiye ekonomisi 2009’un üçüncü çeyreğinden bu yana yani, aradan geçen 27 çeyrekte hep büyüme göstermişken, 2016’nın 3. çeyreğinde yüzde 1,8’lik daralma ile yeni bir krize giriş yaptı.

--2016’nın son çeyreğine ait Ekim-Aralık döneminde de küçülmenin devam etme ihtimali yüksek. Son çeyreğin ilk ayı Ekim’de imalat sanayisi üretimi, bir önceki ayın üretimine göre yüzde 5 geriledi. Bu da son çeyrekte, sanayideki gerilemenin, ekonominin geneline etki etmesi anlamına geliyor.

--Sanayide özellikle, dayanıklı tüketim malları üretimindeki gerileme dikkat çekiyor. --2015’in ilk 10 ayında yüzde 5’e yakın üretim artışı gösteren bu sektörde, 2016’nın ilk 10 ayında yüzde 3’e yakın düşüş kaydedildi.

--Milli gelire harcamalar yönünden bakıldığında, üçüncü çeyrekte iç talepteki sert düşüş dikkat çekiyor. Yüzde 1,8 küçülmede en önemli etken, hanehalkı harcamalarındaki sert düşüş oldu.

--Türkiye’nin yavaş yavaş içine girdiği krizde yine yabancı fonların çekilişi ana etken. Ama onları uzaklaştıran ana neden, dışsal çekiciliğin yanında içerideki durumun iştah kaçırıcı yanı. Türkiye’nin 2009 ile kıyaslanmayacak ölçüde riskleri artmış durumda.

--Bu kriz, 2009’da olduğu gibi, kamunun ekonomik müdahaleleri ile yönetilebilir özellikte değil.

--Bu anlamda bu kriz, ekonomik gibi görünen bir “politik krizdir” aslında. Sonuçta bu kriz üreten ekonominin U dönüşü yapması, demokratikleşmeden, öncelikle OHAL’in kaldırılmasından, Başkanlık türü totaliterleşmeye götüren niyetlerden uzak durmaktan geçiyor. Tersi yöndeki yönelimler ise Türkiye’ye kaotik günler vaat ediyor.’’ (BİRGÜN)

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.