Madenciler Bitcoin’i elden çıkarıyor

Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) faizi artırarak ucuz dolar vanasını kısmaya başlaması başta Bitcoin olmak üzere kripto para birimlerini derinden sarsıyor.

Madenciler Bitcoin’i elden çıkarıyor
06 Haziran 2022 Pazartesi 15:11

banner225

20 bine yakın kripto para arasında en fazla tercih edilen kripto para unvanına sahip Bitcoin 29 bin-31 bin dolar aralığında tutunmaya çalışıyor. Bitcoin adencileri, fiyatların toparlanacağına dair çok fazla işaretin olmadığı piyasada maliyetlerini karşılayabilmek için geçmişte topladıkları Bitcoin jetonlarını (token) satmaya başladı.

Coin Metrics verilerine göre, madenciler mayıs ayında yaklaşık 195 bin 663 coin transferi gerçekleştirirken, söz konusu tutar ocak ayından bu yana en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.

Bitcoin’in mayıs ayındaki ortalama fiyatının yaklaşık 32 bin olduğu dikkate alındığında, elden çıkarılan tokenlerin değeri 6,3 milyar dolara tekabül ediyor.

Şirketlerin yüklü miktardaki coinlerini dijital cüzdanlarından satış için işlem platformlarına aktardığı anlamına gelse de bir kısmı elde de tutulabilir.

BITCOIN MADENCİLERİ İHTİYATI ELDEN BIRAKMIYOR

Satıcılar arasında fiyatların artacağı beklentisi ile Bitcoin depolamaya devam eden halka açık Riot Blockchain Inc. de bulunuyor.

Compass Mining’den Will Foxley, “Madencilerin sadece makroekonomik ortamdan bahsettiklerini ve operasyonlarını güvende tutmak için Bitcoin’i bu seviyelerde satmanın muhtemelen ihtiyatlı olduğunu düşünüyorlar.” değerlendirmesini yaptı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.