İşçiler haklarının gasp edilmesini protesto etti

DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası Mersin Şubesi, taşerondan kadroya geçirilen işçilerin toplu iş sözleşmesi haklarının gasp edilmesini protesto etti.

İşçiler haklarının gasp edilmesini protesto etti
24 Ocak 2019 Perşembe 16:59

banner255

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel İş Sendikası (Genel İş) Mersin Şubesi, taşerondan kadroya geçirilen işçilerin Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) toplu iş sözleşmesi haklarının gasp edilmesine ilişkin Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması yaptı. 

Açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İnsan Hakları Derneği (İHD), Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAYDER)  gibi birçok sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra onlarca işçi katıldı. “4+4 zulmüne hayır, enflasyon ve asgari ücret hakları ödensin” pankartının açıldığı eylemde işçiler sık sık “Direne direne kazanacağız” ve “Yandaşa değil, emekçiye bütçe” sloganları attı.

‘HAKLARIMIZ GASP EDİLİYOR’

Ekonomik krizin yarattığı enflasyon karşısında işçilerin mağdur edildiğini ifade eden Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, çıkarılan yasaların hak gasplarına neden olduğuna dikkat çekti. Göksoy, “Merkezi idarelerde sürekli işçi kadrosuna geçen ve asgari ücretin yüzdelik faizine göre yüzde 30 ila 50 gibi bir ücret alması işçileri daha fazla bir hak kaybıyla yüz yüze bıraktı. Taşeronda çalışırken yaptıkları iş ve görevler nedeniyle bağlı olduğu şartname gereği asgari ücretin yüzdelik fazlasına göre ücret alan işçiler, yeni asgari ücret üzerinden ücretleri güncellenmediği durumunda ücretler, yasal asgari ücret seviyesine düşecektir. Bir başka ifadeyle işçilere merkezi idarelerde taşeronda iken verilen asgari ücret farkı bugün kadroya geçtikleri için verilmeyecektir. Belediye şirketlerine geçişleri yapılan işçiler için ise ortada halen hizmet alımı ilişkisi devam etmesi ve tabi bulundukları kamu ihale mevzuatı hükümleri uyarınca asgari ücret farkının ödenmesi bir zorunluluktur. Tüm bu uygulamalar kadro yalanı adı altında yüzbinlerce isçinin esasında asgari ücrete mahkum edilmek istendiğini göstermektedir” dedi. 

Göksoy taleplerini ise şöyle sıraladı:

“* 4+4 zam uygulamasından acilen vazgeçilmeli ve 2018'de merkezi idareye ve belediye şirketlerine geçirilenlerin işçilerin toplu iş sözleşmesi haklarını sağlayacak yasal düzenleme yapılmalıdır.

* Gerek sürekli işçi kadrosuna gerekse belediye şirketlerine geçişleri yapılan işçilerin ücretleri yeni asgari ücret üzerinden güncellenerek Ocak ayından itibaren ayrımsız tüm isçilere asgari ücret farkı yansıtılmalıdır.

* Bu işçiler kamudaki eski sürekli işçilerle aynı ücretlere ve ücret zamlarına kavuşmalıdır. Merkezi idarelere sürekli işçi kadrosuna geçen tüm işçiler herhangi bir sınırlamaya tabi olmaksızın 2019 yılı kamu toplu iş sözleşmeleri kapsamına alınmalıdır.

* Gerek merkezi idarelerde gerekse yerel yönetimlerde halen taşeronda çalışan tüm işçiler kamu işçisi olarak istihdam edilmelidir.

* Belediye şirketlerine geçirilen işçilere başta olmak üzere ilave tediye tüm hakları derhal verilerek belediyelere kamu işçisi kadrosu sağlanmalıdır.” 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.