İşçi kadınlar: Sorunların tek çözümü örgütlenmektir

Çalıştıkları her alanda haksız ve hukuksuz uygulamalar maruz kaldıklarını belirten kadınlar, "vasıfsız işçi" olarak görüldüklerini ve bundan kurtuluşun ise birlikte mücadele etmekten geçtiğini söyledi.

İşçi kadınlar: Sorunların tek çözümü örgütlenmektir
14 Mart 2019 Perşembe 14:51

Çalışma yaşamında idari, sosyal ve ekonomik eşitsizliklerin yanı sıra erk zihniyetiyle mücadele etmek zorunda kalan kadınlar, her iş kolunun ayrı sorunları olduğunu ve buna karşı mücadelenin örgütlenmede geçtiğini dile getirdi. 

'VASIFSIZ İŞÇİ OLARAK GÖRÜLÜYOR’

Kadınların az olduğu bir fabrikada çalıştığını anlatan endüstri mühendisi Aslı Gür, kadınların öncelikle "eşit işe eşit ücret" sorunu yaşadığını hatırlattı. Kadınların "vasıfsız işçi" olarak görüldüğünü belirten Gür, kadınların erkeklerle eşit efor hatta daha çok efor sarf ettiğinin altını çizerek, buna rağmen işverenlerin, "Kadınla çalışmak zor. Çocuğu var. İzin alıyor" gibi gerekçeler öne sürdüğünü ifade etti. 

Kadının bütün bunlarla mücadele edebilmesi için öncelikle iş hayatındaki haklarını bilmesi gerektiğine dikkat çeken Gür, “Bir iş yerinde işçi sayısı belli bir sayıya ulaştığı zaman o iş yerinde kreş olması gerekiyor. Ancak bakanlık tarafından böyle bir denetleme yapılmıyor. Yani bunun bir karşılığı yok. Onun dışında doğum izinleri evlilik izinleri gibi izinler kadınlar tarafından çok kullanılmıyor. Kadınların bütün bu haklarını bilmesi gerekiyor. Bütün bunları hayata geçirebilmek için örgütlü olmamız lazım. Bunu hep birlikte başarabiliriz" dedi. 

'İŞÇİLER SÖMÜRÜLÜYOR'

30 yıldır tekstil atölyesinde çalıştığını dile getiren İnci Şahin de, "Tekstil sömürünün en çok olduğu alandır. Hem çalışma saatleri hem de koşulları çok ağır. Fırsatçılık hat safhada. Şimdi yeni bir fırsat bulmuşlar. Bir elemanı ihtiyacım var deyip alıyor. Bir iki gün çalıştırıyor. Sonra şuan ihtiyaç yok. Boşluk oluşsun sizi ararız deyip çıkarıyorlar. Tekrar aynı işlemi başkasına da yapıyor. O günü bedavaya çalıştırmış oluyor. O haftayı kendine kar olarak bırakıyor. Oysaki fazlası kalıyor ona. Ama tabii patronların gözü doymadıkları için sürekli sömürmeye çalışıyor. Üç beş makinası var. Bir bakıyorsun koca bir fabrika haline gelmiş. Nasıl oluyor işçilerin sırtından tabii ki. Sömürüyle geliyorlar bu noktaya” diye belirtti. 

‘MÜLTECİ KADINLAR SÖMÜRÜLÜYOR’

Son dönemlerde tekstil de en çok sıkıntı yaşayanların ise mülteci kadınlar olduğuna dikkat çeken Şahin, "Onların ücretleri düşük veriliyor. Ayrıca sigortaları yapılmıyor" dedi. Bu kadınların çalışmaya mecbur olduklarını sözlerine ekleyen Şahin, patronların da bu durumu fırsata çevirdiklerini hatırlattı. 

'HAKKIMI ARADIĞIMI DA İŞTEN ATILDIM'

Birçok iş kolunda çalıştıktan sonra emekli olan Ayşe Şat ise, kadınların yaşadığı en büyük sorunun iş verinin tacizine maruz bırakılmak olduğunu vurguladı. Dünyanın her yerinden kadınların emeğinin sömürüldüğünü dile getiren Şat, şöyle devam etti: "Çalıştığım yerlerde haklarımı alamadım. Sosyal haklarımı aradığım zaman işten atıldım. Çoğu zaman işsiz kaldım. Çocuğumun bakımıyla ilgili çok sıkıntı yaşadım. Kreş sorunu yaşadım. İşçi olduğum için asgari ücret alıyordum. Kreş ücretini ödeyemiyordum. Kreş ücretini ödediğim zaman geçim sıkıntısı çekiyordum.” 

Bir kadın olarak gücünün farkına vardığının altını çizen Şat, "Bu gücü kadınlarla paylaşmak istiyorum. Hem güç almak hem de güç katmak istiyorum. Birlikte güç olduğumuzu göstermemiz gerekiyor. Daha fazla direnmek gerekiyor” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.