Gripin işçileri: Talebimiz kabul edilinceye kadar grevimiz sürecek

Gripin İlaç Fabrikası önünde 7 gündür grevde olan işçiler, “Gripin’e bir yılda yüzde yüz zam geldi. Bizler yüzde 25 zam istedik kabul edilmedi” diye taleplerinin arkasında olduklarını ve kazanıncaya kadar grevlerine devam edeceklerini söyledi.

Gripin işçileri: Talebimiz kabul edilinceye kadar grevimiz sürecek
04 Aralık 2018 Salı 14:11

banner255

İstanbul Avcılar’da bulunan Gripin İlaç Fabrikası’nda çalışan işçiler, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde ücrette anlaşamadıkları için grev kararı aldı. 83 kadın işçi, 7 gündür fabrika önünde başlattıkları grevi sürdürmeye devam ediyor.  İşçiler, talepleri karşılanana kadar greve devam ettireceklerini dile getirdi.  

Yaşanan ekonomik krizden çok fazla etkilendiklerine dikkat çeken işçilerden Şirin Akay, TİS’de istedikleri rakamı kabul ettiremedikleri için grev kararı aldıklarını ifade etti. 2 yılda bir tekrarlanan sözleşmenin Haziran ayında bittiğini hatırlatan Akay, “O zaman enflasyon yüzde 12 idi. Şimdi yüzde 25 oldu. Yani biz sözleşmeyi yürütürken paramız erimeye devam etti. Talep ettiğimiz yüzde 25 iken işverenin öngördüğü yüzde 17’ydi. Eğer bugün biz soğanı, patatesi yüzde 25 zamlı alıyorsak ona göre de zam yapmaları gerekiyor. Bizim için öngördükleri rakam açlık sınırında. Hiçbir zaman tokluk sınırına geçmedik. Bu paralarla geçinmeye çalışıyoruz. Biz de insanız. Bizim de yemeye, içmeye ihtiyacımız var” diye konuştu.

18 YILDIR ÇALIŞIYOR

18 yıldır Gripin Fabrikası’nda çalıştığını ve emek verdiğini belirten Akay, “Burada çalışanlarla aile gibi olduk. İşveren de bunu biliyor. İşverenden anlayış bekliyoruz. İşverenin iyileştirmeye gideceğine inanıyoruz. Talebimiz karşılana kadar grevi sürdüreceğiz” diye belirtti. 

‘KRİZİN SEBEBİ BİZ DEĞİLİZ’

20 yıldır Gripin İlaç Fabrikası’nda çalışan işçi Çiğdem Yahşi de, işverenin teklif ettiği maaşın kendilerine yetmediğini belirterek, şöyle devam etti: “2 bin TL maaş alıyorum. Bin TL kira veriyorum. ‘Market lüks, pazara gidin’ diyorlar. Pazara da gidemiyoruz. Soğanın kilosu 5 TL olmuş. Eti hiç saymıyorum bile. Kira mı verelim, faturayı mı ödeyelim, pazara mı gidelim? Burada tek başına ev geçindirmeye çalışan arkadaşlarımız var. Yeni arkadaşlarımız bin 600 TL alıyor. Asgari ücrete zam geldiğinde bu arkadaşlarımızın maaşı asgari ücretin altında kalacak. Arkadaşımızın çocuğuna yemek parasını veremediği için okulda yemek verememişler. Her birimizin durumu çok kötü. Kriz olabilir ama bu krize sebep biz değiliz. Niçin biz faturasını ödüyoruz ki? Hem krizin bizim işverenimizi etkilemediğini biliyoruz.” 

Grevde oldukları için para alamadıklarını belirten Yahşi, “İçeride üretim yok. Biz çalışmadığımız zaman onlar da bir şey yapamıyor. Anlamalarını bekliyoruz. Şu ana kadar içeriden hiçbir şekilde bir ses gelmedi. İşverenimizden iyi niyet bekliyoruz. Maaşlarımızda hak ettiğimiz iyileştirmenin yapılmasını istiyoruz” dedi.  

‘GREVE DEVAM’

Bir diğer işçi Hanife Çerkezoğlu ise, “İşverenimiz satışların durgun olduğunu söylüyor. Her şeyden kısabiliyoruz. Ama hastalandığımız zaman ilacımızdan kısamıyoruz. Bu yüzden işverenin ‘Satışlar yok’ demesine inanmıyoruz” dedi. Türkiye’de Gripin üreten tek yerin çalıştıkları fabrika olduğunu vurgulayan Çerkezoğlu, şunları söyledi: “Gripin’e bir yılda yüzde yüz zam yapıldı. Geçen yıl bir kolisi 42 TL olan Gripin, bir yılda 85 TL’ye yükseldi. Satış var. Ama bizim maaşlarımıza zam gelmiyor. Elektriğe, doğalgaza zam geldi. Aldığımız maaş yetmiyor. Çok fazla bir şey istemiyoruz. Gelen zamlara göre maaşımızda iyileştirmeye gidilmeli.” 

Çerkezoğlu, talepleri karşılana kadar grevlerini sürdüreceklerini dile getirdi. 

MA / Melike Ceyhan 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.