Emeklilerden bütçe tepkisi: Zam istiyoruz

TBMM’de görüşülmeye başlanan bütçeye ilişkin açıklama yanan emekliler, ek zam talebinde bulundu.

Emeklilerden bütçe tepkisi: Zam istiyoruz
10 Aralık 2018 Pazartesi 17:19

banner255

Tüm Emekliler Sendikası (Emekli Sen) Mersin Şubesi, 2019 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanması üzerine Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. “Krizin faturasını ödemeyeceğiz. Emeklilere ve emekçilere ek zam verilmelidir” pankartının açıldığı açıklamada konuşan Emekli Sen Şube Başkanı Adil Alaybeyoğlu, "tek adam rejiminin" ilk bütçesinin Saray tarafından hazırlanarak Meclis’e gönderildiğini söyledi. 

Alaybeyoğlu, “Bütçeler sırf ekonomik değil, bir hükümetin emek, sermaye ekseninde tercihlerini hangi sınıftan yana kullanılıyor, güvenlikçi politikalara mı yoksa demokratikleşme hamlelerine mi öncelik verildiğini gösteriyor. İktidarların kaynağın kimlerden toplanacağı ve nereye harcanacağına dair tercihlerini ortaya koyar. Yaşadığımız ekonomik krizin faturasının kime çıkacağının, krizin etkileri karşısında kimlerin korunacağının işaretleri bütçede verilir” diye konuştu.

DOLAYLI VERGİLER İNDİRİLSİN 

2019 bütçesi ilk kez Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlandığını kaydeden Alaybeyoğlu, sistemin halka vergi koymaktan ve istenildiği kalemde keyfi harcama yapmaya kadar demokratik bir toplumla bağdaşmayan yetkiler tanıdığını söyledi. Alaybeyoğlu, “İnandırıcı olmak istiyorlarsa; Cumhurbaşkanına yapılan yüzde 26’lık zam tüm emekli ve emekçilere uygulansın, emeklilikte yaşa takılanların yasası çıkarılsın, dolaylı vergiler en az yüzde 50 indirmelidirler” dedi.

Alaybeyoğlu, emeklilerin bu bütçeden ne beklediğini ve ne istediklerini ise şöyle sıraladı:

* 2019 yılı içinde Anayasada yapılacak değişiklikle emeklilerin sendika hakkının tanınıp, parlamentoda emekli sendikaları statü yasasının çıkartılıp, 2020 yılı zammı için sendika ile toplu sözleşme yapılmasını,

* 2019 bütçesinde emekli yok, emekçi yok, halk yok, diyoruz ki emekliye, emekçiye, eğitime ve sağlığa bütçe,

* Maaşlarımız yüzde 26 oranında arttırılsın, 2 maaş tutarında ikramiye verilmesi, Milli gelirden emeklilere pay verilmesini ve intibak yasasının çıkarılmasına,

* Diğer sorunlarımızın çözümü için Hükümetle TİS masasına oturarak çözüm bulunulmasına,

* Son çıkan 5510 sayılı yasada ortaya çıkan belirsizliklerin giderilerek, aradaki kayıpların giderilmesine,

* Temel tüketim mallarından vergi alınmamasına, her türlü kamusal ulaşımdan emekli ve eşlerinin ücretsiz faydalanmasına,

* Sağlıkta yapılan kesintiler kaldırılsın, erişilebilir sağlık hizmetleri sağlansın ve hastanelerde Geriatri kliniklerinin açılmasına, Görülüyor ki bu sistemin değişmesi, Türkiye'nin krizden çıkışı için bir zorunluluktur.

‘BÜTÇE KİMİN?’

Alaybeyoğlu, halkın, emekçilerin ve emeklilerin TBMM’ye, sokakta ve günlük hayatlarını içerisinde yüksek sesle “Bu bütçe kimin bütçesi. Sarayın mı, halkın mı?” diye sorması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Bütçe mücadelesinin ayni zamanda bir demokrasi mücadelesi olduğuna inanıyoruz. Yılmadan yorulmadan tüm demokrasiden yana güçlerle birlikte mücadelemizi yükselterek bu koşulları değiştirmek elimizdedir. Özgürlük ve demokrasi, mücadelesinden emekli olunmaz Yaşasın örgütlü mücadelemiz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.