Emekçiler OHAL Komisyonunun lağvedilmesini istedi

KESK’e bağlı sendika üyesi emekçiler Malatya, Urfa ve İstanbul’da yaptıkları açıklama ile OHAL İnceleme Komisyonu’nun lağvedilmesini istedi.

Emekçiler OHAL Komisyonunun lağvedilmesini istedi
23 Ocak 2019 Çarşamba 19:18

banner225

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı sendikaların Malatya şubeleri Merkez Postane önünde basın açıklaması yaparak 2 yıl önce işlerinden atılan kamu emekçilerinin işlemlerini incelemek üzere kurulan Olağanüstü Hal (OHAL) İnceleme Komisyonu'nun lağvedilmesini istedi.

Birleşik Taşımacılık Sendikası şube başkanı (BTS) ve KESK Dönem Sözcüsü Hasan Akdemir; “Komisyon derhal lağvedilmeli ve haklarında herhangi bir yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmedir. 

Bu gerçekleşinceye ve hukuksuz ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilinceye kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Yine kendisini yargı üstü gören, anayasa ve yasalara aykırı hareket eden Komisyon üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmaya devam edeceğiz" dedi.

KESK Urfa Şubeler Platformu da 2 yıl önce kurulan OHAL İncele Komisyonu’nun lağvedilmesi için basın toplantısı düzenledi. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES ) Urfa Şubesi’nde yapılan toplantıda konuşan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü SES şube Eşbaşkanı Eylem Salar, idari bir komisyonun kendisini anayasanın üzerinde gördüğünü belirtti. “AKP iktidarının son yıllarda anayasayı askıya alması karşısında komisyonun keyfiliğine şaşırmıyoruz" diyen Salar, şöyle noktaladı: "Ancak bizim şaşırmamamız komisyonun anayasal suç işlediği gerçeğini değiştirmiyor. Bu nedenle önümüzdeki günlerden itibaren başvurusu hukuksuz şekilde reddedilen üyelerimiz savcılıklara Komisyon başkanı ve üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacaklardır. “Yasalara göre suç işledikleri” iddiası ile ihraç edilen üyelerimizin başvurularını yasaları hiçe sayarak ret eden komisyon üyeleri yargı önünde er ya da geç bunun hesabını vereceklerdir. Hukuksuz ihraç edilen tüm kamu emekçiler görevlerine iade edilinceye kadar mücadele edeceğiz. Yine kendisini yargı üstü gören, anayasa ve yasalara aykırı hareket eden Komisyon üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacağız.”

'HUKUKUN TEMEL İLKELERİ AYAKLAR ALTINA ALINDI'

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen KESK İstanbul Şubeler Platformu, hukuksuzca işten çıkartılmalarda rol oynayan OHAL Komisyonu'nun lağvedilmesi için Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

 KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mesut Mike, OHAL KHK'leri ile 135 bini aşkın kişinin fişleme, kurum kanaati, sosyal medya paylaşımları ve banka hesabı gibi gerekçelerle kamudan ihraç edildiğini ve hukukun temel ilkelerinin ayaklar altına alındığını belirtti. OHAL Komisyonu'nun son açıklamasının 29 Aralık 2018 tarihli olduğunu hatırlatan Mike, “Komisyon yaptığı bu açıklamada; OHAL kapsamında yayımlanan KHK’ler ile 125 bin 678’i kamu görevinden çıkarma olmak üzere toplam 131 bin 922 tedbir işlemi gerçekleştirildi. Komisyon'a açıklamanın devamında 3 bin 700'ü kabul, 46 bin 600'ü ret olmak üzere karar sayısının 50 bin 300 olduğunu ve halen incelemesi devam eden başvuru sayısının ise 75 bin 300 olduğunu belirtmiştir. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere karara bağlanan dosyalardan %93'ü ret edilmiştir” dedi. Kararların geciktirilerek ikinci bir cezalandırılmaya gidildiğini söyleyen Mike, "OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu'nun Türk Hukuk Sistemi içerisinde bir tarifi bulunmamaktadır. OHAL İnceleme Komisyonu'na başvuran kamu emekçileri ne ile suçlandıklarını dahi bilmemektedirler” diye belirtti.

‘KOMİSYON DERHAL LAĞVEDİLMELİ’

OHAL Komisyonu'nun kendisini mahkemelerin yerine koyarak karar vermesinin hukuksuz olduğunu ve verilen kararların kabul edilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Mike, “Hukuki niteliği tartışmalı olan OHAL Komisyonu'nun Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasal kurumları olan mahkemeleri yok sayarak karar vermesi açık bir anayasal ihlalidir ve suçtur” dedi. Komisyonun derhal lağvedilmesi gerektiğinin altını çizen Mike, “Haklarında herhangi bir yargı bulunmayan, hukuksuz gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmelidir. Bu gerçekleşinceye ve hukuksuz ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilinceye kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.