Albayrak: Türkiye'nin uluslararası risk priminde önemli bir düşüş gördük

'2018 BRICA İstanbul Zirvesi'nde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Türkiye'nin uluslararası risk priminde önemli bir düşüş gördük" dedi. Albayrak, Türkiye'nin yeni bir ekonomik başarı hikayesi yazmaya başladığını söyledi.

Albayrak: Türkiye'nin uluslararası risk priminde önemli bir düşüş gördük
18 Ekim 2018 Perşembe 11:53

banner255

TÜSİAD ev sahipliğinde İstanbul'da düzenlenen 'BRICA Zirvesi'nde konuşan Bakan Albayrak, "Önümüzdeki dönemde Türkiye olarak temelleri daha da güçlendireceğiz, sağlamlaştıracağız" dedi.

Albayrak'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

— Türkiye olarak biz kuşak ve yol girişimini en başından beri güçlü bir şekilde destekledik. 2008 küresel finansal krizinden bu yana tam 10 yıl geçti. 2010'dan bu yana küresel ekonomi yavaş yavaş toparlanmaya başladı. Bu yıl ciddi ölçüde hız kazanan korumacılık ve önemli bir bölümü komşularımızda çevremizde cereyan eden jeopolitik riskler görmekteyiz. Bütün bu gelişmeler küresel ekonomik görünümü olumsuz yönde etkiledi.

— Gelişmiş ülkeleri bugün tehdit etmeye başlayan süreçlerin temelinde bir kaç tane mevzu var. Ticaret savaşları konusu… Adil serbest ve çok taraflı kurallara dayalı ticaret sistemi tüm dünya ülkelerini çıkarına olduğun ifade ediyoruz. Rekabetçiliğin ancak inovasyon ve verimlilikle geleceğini savunduk. Türkiye olarak bu söylemimizi savunmaya devam edeceğiz.

'TÜRKİYE, BREZİLYA İLE BERABER EN İYİ PERFORMANSI GÖSTEREN ÜLKE OLDU'

- Bankacılık sektörünün güçlü sermaye yapısını muhafaza edeceğiz. Yeni ekonomi programımızı ülkemizin güçlü yönleri üzerine inşa ettik. Uluslararası piyasadaki Türkiye'nin risk priminde önemli bir düşüş, iyileştirme gördük.

— Türkiye, Brezilya ile beraber son dönemde dünyada en iyi performansı gösteren ülke oldu.

— Birileri Türkiye için karamsar fotoğraf, hatta felaket senaryoları üretse de adım adım rasyonel politikalarla süreci güçlü ve iyi bir şekilde yöneterek geride bıraktık.

— Türk tahvillerine gelen talep Türkiye'nin ekonomi yönetimimizin attığı adımların doğru politikaların başarısıdır. Doğru yoldayız durmayacağız kesinlikle gevşemeyeceğiz. Türkiye yeni bir ekonomik başarı hikayesi yazmaya başlamıştır.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.