Zamları protesto eden Ankaralı bakkal: Edep yahu, yurttaş da alıştı sorgulamıyor

Sürekli değiştirdiği zamlı fiyatlara etiketlerin üzerine yazdığı ‘Yuh artık’ şeklindeki ifadelerle tepki gösteren bakkal, vatandaşın da artık zamları sorgulamaz duruma geldiğini söyledi.

Zamları protesto eden Ankaralı bakkal: Edep yahu, yurttaş da alıştı sorgulamıyor
04 Mayıs 2022 Çarşamba 13:13

banner255

Ankara’da zamlı fiyatları etiketlerin üzerine yazdığı ‘Yuh yeter’ şeklinde ifadelerle protesto eden bakkal Metin Yakıcı, “1 liralık şeye ertesi gün 1,5 lira diyorum, ‘Ya dün 1 liraydı, şimdi niye 1,5 lira’ diyen yok. Yurttaş da alışmış artık” dedi.

Ankara’da bakkal Metin Yakıcı, her gelen zammı, fiyat etiketinin üzerine “Yuh, yeter, zamlı, hayırlı olsun, zamlı ekmek, edep yahu” şeklinde ifadeler yazarak protesto etti.

ANKA’ya konuşan Yakıcı, piknik tüpüne gelen zamlarla ilgili olarak; “Tüp en son 38 liraydı, 38’den 50 oldu. 50’den 53 oldu. 53’ten 60 oldu ve en son da 65 oldu, ‘Yeter’ dedik. Bir aydır tüp almıyorum, eminim ki yine üzerine zam gelmiştir. Bir büyük tüp 315 lira” dedi. Yurttaşların tüp alamadığını söyleyen Yakıcı, “Çoğu gidiyor, bastırıyor araç gaz dolum yerlerinden” diye konuştu.

‘ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE YİNE ZAM GELECEK’

Son altı ayda ekmeğin de iki kez zamlandığını dile getiren Yakıcı, “Önümüzdeki günlerde bir daha zam gelmesi muhtemel. Gübre, tahıl fiyatları. Fırıncıların girdileri arttı. Evvelden 1 liraya aldığın maya şu anda 3 lira veya 5 lira” dedi.

‘SÜREKLİ OLARAK ETİKET DEĞİŞTİRİYORUM’

Sürekli olarak etiket değiştirdiğini belirten Yakıcı, “Bisküvi, yağ gruplarında ayda bir etiket değiştiriyoruz. Aya belki de varmıyor, 15 günde bir. Fiyat artışlarını takip edemez durumdayız” diye konuştu.

‘VATANDAŞ GÜNLÜK GELEN ZAMLARA ‘NİYE BÖYLE’ DİYE SORGULAMIYOR’

Fiyat etiketleri üzerine yazdığı notlar için “Anlayan anlıyor onu” diyen Yakıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“O adrese yazılı mektup. Kimisi ‘ya’ diyor, gülümsüyor. Olumlu yönde tepki, olumsuz yönde tepki şimdiye kadar almadım. Epeydir yazıyordum, altı ay öncesinde de daha öncesinde de yazmıştım. Değişik versiyonlarda. Nasıl diyeyim, protestonun, tepkinin bir şeyi. Artık neye sayarsan. Vallahi şimdi alışmışlar yani. 1 liralık şeye ertesi gün 1,5 lira diyorum, ‘Ya dün 1 liraydı, şimdi niye 1,5 lira’ diyen yok. Böyle bir şey olur mu?

Yurttaş da zamlara alışmış artık. Günlük gelen zamlara alışmış, bir tepkisizlik var. Tepki yok, ‘Niye bu böyle’ diye soran yok, sorgu yok. Parası varsa alıp gidiyor. Ama yoksa da kartında kalan son kuruşuyla geliyor bir tane ekmek alıyor, gidiyor. Sormuyor, ‘Ya niye zam geldi, niye bu böyle’ diyen yok.”


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.