Türk Lirası'nda değer kaybı hızlandı: Dolar 16, euro 17 TL seviyesini geçti

Dolar kuru 14,5-15 arasında iki ay boyunca yatay bir seyir izlemesinin ardından aralıksız bir yükselişle 16 TL'yi geçti. Euro ise 17,11 TL seviyesine yükseldi.

Türk Lirası'nda değer kaybı hızlandı: Dolar 16, euro 17 TL seviyesini geçti
24 Mayıs 2022 Salı 10:00

Dolar/TL 10 günlük yükselişin ardından 16' TL'yi buldu. Dün, gün içi en yüksek seviye 15.9955'yi gördü. Bu sabah saatlerinde 16 lirayı aşan dolar, 16,03 liradan işlem görüyor. Euro/TL de bu sabah 17,11 seviyelerine yükselerek artış trendini sürdürüyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) mevcut döviz politikasını sürdürebilmek için her gün daha fazla dövize ihtiyaç duymasına karşın rezervlerinin erimeye devam etmesi piyasanın kamu kontrollü olarak tanımladığı kur politikasındaki sürdürülebilirliğin sorgulanmasının ana nedeni. TCMB'nin swap hariç rezervleri de eksi 52 milyar dolara kadar gerilemiş durumda.

TL BU AY YÜZDE 8 DEĞER KAYBETTİ

TL, dolar karşısında ay başından beri yaklaşık yüzde 8 değer kaybı yaşadı. TL'deki değer kaybının devamına kamunun izin verip vermeyeceği piyasalardaki ana gündem maddesi konumunda.

Dolar/TL bu ayın ilk günlerine kadar 14.5-15 arasında iki ay boyunca yatay bir seyir izledi. Daha sonra aralıksız yükselişle kur 16'ya yaklaştı ancak henüz bu seviyenin üstünü test etmedi.

TCMB ihracatçı döviz gelirlerinin yüzde 40'ını ve KKM uygulmasının döviz kısmını rezervlerine katsa da bankanın rezervleri aynı oranda artmıyor. Aradaki fark kurda hükümetin tanımıyla "istikrar" için kullanılıyor. TCMB resmi olarak kurdaki müdahalelerini kabul etmezken hareketleri dalgalı kur rejimi olarak nitelendiriyor.

TÜRKİYE'YE SERMAYE GİRİŞİ DÜŞÜYOR, PORTFÖY YATIRIMCISI KAÇIYOR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) TBMM Grubu’nun haftalık ekonomi raporuna göre Türkiye’ye gelen yabancı sermaye miktarı üç ayda sadece 2 milyar dolar olarak gerçekleşirken, bunun 1.1 milyar dolarını vatandaşlık alabilmek için gayrimenkul satışları oluşturdu. Üretime yönelik gelen doğrudan yatırım girişi ise geçen yıla göre düştü. Türkiye’ye yönelik portföy yatırımları da Hazine’nin 5 milyar dolarlık yurtdışı tahvil borçlanmalarına karşın net olarak 2 milyar dolar azaldı. 

Merkez Bankası verilerinin değerlendirildiği raporda, yabancı yatırımcıların Türkiye’deki hisse senedi ve borçlanma araçları piyasalarından hızla çıkmaya devam ettiklerini gösterdiğine de işaret edildi. Rapora göre yabancı yatırımcılar, 6-13 Mayıs haftasında da kur ve fiyat hareketlerinden arındırıldığında Türkiye’deki hisse senedi ve iç borçlanma kâğıtları portföylerini net olarak 1.1 milyar dolar azalttı.

Yabancılar 1 Ocak - 13 Mayıs günleri arasında ise net olarak 3.6 milyar dolarlık hisse senedi ve iç borçlanma kâğıdı sattı. Türk bankalarına swap yoluyla borç vermeyip aksine borç alan yabancı bankaların Türkiye’deki bankalara olan swap borçları ise 4.4 milyar dolara çıktı. Türkiye’den net çıkış 8 milyar doları buldu.

Yabancıların 1 Ocak - 13 Mayıs döneminde hisse senedi, iç borçlanma kâğıdı, banka mevduatı ve swap’lardan oluşan sıcak para stoku, kur ve fiyat hareketlerinden arındırılmamış olarak 10.3 milyar dolar azalarak 44.4 milyar dolara geriledi. 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.