Türk-İş Başkanı Ergun Atalay: 39 TL çaya yetmez

Atalay: Günde 39 TL bir işe yaramaz. Çay simit hesabından daha ucuz bir hesap. 1177 TL asgari ücret seviyesine yükseltilmeli.

Türk-İş Başkanı Ergun Atalay: 39 TL çaya yetmez
03 Mayıs 2020 Pazar 09:47

Türkiye İşçi Sendikaları (Türk-İş) Başkanı Ergun Atalay, işverenin kısa çalışmadan ziyade ücretsiz izne yöneldiğini söyledi. Atalay, “Günde 39 TL bir işe yaramaz. Çay simit hesabından daha ucuz bir hesap. 1177 TL asgari ücret seviyesine yükseltilmeli” dedi. Hükümetin işten çıkarmaları yasaklarken patronun kısa çalışma yerine ücretsiz izin uygulamasını kullanmaya başladığını belirten Atalay, belirlenen 1177 TL ücretle geçinilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Atalay, hükümetten bu ücretin en az asgari ücret seviyesine yükseltilmesini talep etti.

Hükümet geçen ay yaptığı bir düzenlemeyle işten çıkarmaları üç aylığına yasaklamış, Cumhurbaşkanı tarafından yetkisinde 6 aya kadar uzatılabilecek olan karar, kısa çalışma ödeneğinin yanı sıra ücretsiz izin uygulamasını da getiriyordu.

Bu durumda işçiye günlük 39 TL, aylık olarak da 1177 TL ücret ödenmesine karar verilmişti. İşverene işçiyi ücretsiz izne çıkarma yetkisi veren yasanın ardından ilk uygulama sonuçları da gelmeye başladı.

Bazı işverenler kısa çalışma ödeneğine başvurmak yerine işçiyi ücretsiz izne çıkarma yoluna gitti. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, işini düzgün yapmayan bazı işverenlerin kısa çalışma ödeneğine başvurmak yerine işçileri ücretsiz izne çıkardıklarına dikkat çekti.

‘ÜCRETSİZ İZİN KALKSIN’

Ücretsiz izne çıkarılan işçiye günlük 39 TL, aylık olarak da 1177 lira ücret verildiğini hatırlatan Atalay, bu rakamların çok düşük olduğunu vurguladı.

Cumhuriyet’e konuşan Atalay, ücretsiz izne çıkarılan işçiye verilecek ücretin asgari ücretten az olmamasını, en kötü kısa çalışma ödeneğinin alt sınırı olan 1750 liranın altına düşmemesini istedi. Bu taleplerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a da ileten Atalay, “1177 lira bir işe yaramaz. Çay simit hesabından daha ucuz bir hesap. Bundan vazgeçilsin. Bu dönemde işçileri korumak lazım” dedi.

Atalay, ücretsiz izinden vazgeçilmesi gerektiğini de vurguladı.


Kaynak: Artı Gerçek

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.