Şişli Etfal Hastanesi’nde 7 sağlık çalışanı işten çıkarıldı

İstanbul'da Şişli Etfal Hastanesi’nde ultrason bölümü 'hasta yok' denilerek kapatıldı. 7 taşeron sağlık çalışanı işten atıldı. Hastanenin MR, Tomografi birimlerinde çalışan 40’a yakın taşeron işçiyse ücretsiz izne çıkarıldı.

Şişli Etfal Hastanesi’nde 7 sağlık çalışanı işten çıkarıldı
08 Nisan 2020 Çarşamba 16:08

İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, "hasta yok" denilerek ultrason bölümünü kapattı. 

Görüntüleme merkezinde çalışan 7 taşeron sağlık çalışanı işten atıldı. Hastanenin MR, Tomografi birimlerinde çalışan 40’a yakın taşeron işçiyse ücretsiz izne çıkarıldı.

'SAĞLIKTA TAŞERON OLMAZ'

İşten atılanlar arasında üyelerinin de bulunduğunu belirten DİSK'e bağlı Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası konuyla ilgili açıklama yaparak, "Sağlıkta taşeron olmaz. İnsan ihaleyle çalıştırılmaz" dedi.

Açıklamada özel hastanelerin esnek çalışma adı altında ücretsiz izne çıkarmaya devam ettiği, kamu hastanelerinde de durumun çok farklı olmadığı belirtildi.

Sendikanın açıklaması şöyle:

"Özel hastaneler esnek çalışma adı altında çalışanlarını ücretsiz izine çıkarmaya devam ediyor. Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (ÖHSAD) Başkanı, Bahat Hastaneler Grubu Sahibi Reşat Bahat hasta gelirlerinde %80’lere varan düşüş olduğu gerekçesiyle pandemi sürecinde devletin özel hastanelere el koyması gerektiğini dile getiriyor.

Kamu hastanelerimizde durum bundan pek farklı değil. Sağlık Bakanı 32.000 sağlık çalışanı alacağını söylerken bir kamu hastanesi olan İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görüntüleme merkezinde çalışan çoğunluğu sendikamız üyesi 7 sağlık çalışanı ihale bittiği gerekçesiyle işten atıldı. Yine hastanenin MR, Tomografi birimlerinde çalışan yine sendikamızın üyelerinin de bulunduğu 40’a yakın taşeron işçi ise ücretsiz izne çıkarıldı.

Farklı taşeron şirketler aracılığıyla yıllardır Şişli Etfal Hastanesi’nde ultrason, MR, Tomografi gibi görüntüleme birimlerinde çalışan tıbbi sekreterler, hekimler ve görüntüleme teknikerlerinden oluşan sağlık çalışanları Haziran’da bitmesi gereken sözleşmenin dahi bitmesini beklemeden 'Günde birkaç çekim yapıyoruz sadece, işler düştü denilerek' Mart ayı sonunda işten çıkarılmanın gerçekleşeceği hem hastane yönetimi hem taşeron firma yetkilileri tarafından dile getirilmiştir. Yıllardır sağlık emek ve meslek örgütleri olarak sağlık hizmetinin piyasalaştığını, hastaların müşteri olarak görüldüğünü söylüyoruz. Ama bu durum salgın döneminde bile hastanelerimizin bir ticarethane gibi işletildiğinin kanıtıdır.

Pandemi döneminde bir kamu hastanesinde çalışanların işinden olması herhalde sadece ülkemizde görülebilecek bir durumdur. Hastane yönetimi ile yapılan görüşmelerde ise şu anda yoğun olan birimlerde çalışmaya hazır olduklarını da açık bir şekilde ifade eden sağlık işçilerine verilen yanıt işten atmak oldu.

Bakanlığın bir yandan 32.000 sağlık çalışanı alacağım demesi bir yandan yıllardır hastane halkın sağlığı için emek veren sağlık çalışanlarının işten atılması sağlık sistemimizin geldiği noktayı gözler önüne sermiştir. Bu yanlıştan derhal dönülmeli ve işten atılan sağlık çalışanları işlerine başlatılmalıdır."


Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.