Sektör temsilcilerinden 'dünyanın sonu' uyarısı: Mart sonrası ciddi bir yokluk krizi yaşanacak

‘Fiyatlar hızla artmaya devam edecek’ diyen TÜSEDAD Başkanı Solakoğlu, sektörün de bir panik havası içinde olduğunu anlattı. Mart sonrası ciddi bir yokluk krizi yaşanacağını belirtti.

Sektör temsilcilerinden 'dünyanın sonu' uyarısı: Mart sonrası ciddi bir yokluk krizi yaşanacak
23 Aralık 2021 Perşembe 09:32

banner225

Döviz kurlarında rekorlara ve Türk lirasındaki tarihi değer kaybı sonrası gün geçtikçe artan zamlara kilitlenen vatandaş, ‘yeni ekonomik adımlar’ sonrası özellikle gıda alanında fiyatlarda indirim beklerken, sektör temsilcileri ise fiyatların hızla artmaya devam edeceğini açıkladı. Doların 13 TL altına inmesi ‘zamlar geri alınır mı' beklentisi yaratırken, gıda üreticileri ise maliyetlerin hâlâ 9 TL'lik dolar kuru seviyesinde olduğunu ve fiyatların fren yerine gaza basmaya devam edeceğini açıkladı.

SUİÇMEZ: GIDA ENFLASYONU DEVAM EDECEK

Son günlerde döviz düşse de çiftçinin maliyetlerinde herhangi bir düşüş olmadığını Sözcü’den Sayime Başçı’ya anlatan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, “Gerek tohumda, gerek gübrede, gerek yemde, gerek mazotta herhangi bir indirim olmaması üretim maliyetlerini artırıyor. Gıda enflasyonu devam edecek. Dövizdeki düşüşün girdilere yansımaması raflardaki fiyatların artmasına neden oluyor. Mazotta, gübrede indirim olmadığı ortamda bunun tüketiciye yansıması kaçınılmaz” dedi.

TÜSEDAD: MART SONRASI CİDDİ BİR KRİZ VE YOKLUK YAŞANACAK, BU BİZİM SEKTÖR İÇİN DÜNYANIN SONU

Sektörün 3 yıldır zarar ettiğini ve yem tüketiminde yüzde 25'lik bir düşüş yaşandığını aktaran Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu da “Bu dünyanın sonu gibi bir şey sektörümüz için” diye konuştu. İneklerin kesime gitmeye devam ettiğini kaydeden Solakoğlu, mart ayına yetecek kadar yem stoku olduğunu, sonrasında ise hem tavuk hem süt sektöründe çok ciddi bir kriz ve yokluk yaşanacağını anlattı.

‘FİYATLAR HIZLA ARTMAYA DEVAM EDECEK’

Mevcut durumu anlatmak için süt örneğini veren TÜSEDAD Başkanı Solakoğlu, “En son sütte maliyet çalışması yapıp, 4.70 fiyat açıklandığı vakit dolar 9.60 mertebesindeydi. Tüketici tarafında durumun vahametinin farkındayız. Ama 5.5 TL'ye mal ettiğiniz bir şeyi 4.70'e satarsanız ne kadar sürdürebilirsiniz bu üretimi. Fiyatlar hızla artmaya devam edecek” açıklamasını yaparak sektörün de bir panik havası içinde olduğunu anlattı.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.