Rusya'nın en zenginleri Ukrayna krizi yüzünden 32 milyar dolar kaybetti

Ukrayna-Rusya arasında yükselen kriz nedeniyle Rus milyarderlerin toplam serveti dev şirketlerin hisselerindeki erime nedeniyle 2022 başından bu yana 32 milyar dolar geriledi.

Rusya'nın en zenginleri Ukrayna krizi yüzünden 32 milyar dolar kaybetti
23 Şubat 2022 Çarşamba 14:24

banner225

Rusya'nın süper zenginlerinin serveti Ukrayna krizi nedeniyle 32 milyar dolar azaldı. Ukrayna’da artan gerilimin bu servet düşüşü hızlandırabileceği düşünülüyor.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, ülkenin 23 dolar milyarderinin şu anda 343 milyar dolarlık net serveti bulunuyor. Bu rakam geçen yıl sonunda 375 milyar dolardı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Donetsk ve Luhansk'ta bağımsızlığın ilan eden yönetimleri tanımasının ardından Rusya’da borsalar bu hafta sert düştü. Ayrıca Almanya, Rusya ile yürüttüğü doğalgaz projesi Kuzey Akım 2’yi durdurdu ve İngiltere’nin beş Rus bankasına ve Rusya’nın en zengin insanlarından Gennady Timchenko’nun da aralarında bulunduğu üç iş insanına yaptırım uyguladı.

İngiltere’nin yaptırım listesinde ayrıca hattı inşaat firması Stroygazmontazh’un sahipleri 65 yaşındaki Boris Rotenberg ve yeğeni 48 yaşındaki yeğeni Igor Rotenberg de yer alıyor.

Bu kararlarla birlikte piyasalarda yaşanan sert gerileme milyarderlerin servetlerinin de erimesine neden oldu.

Dünyanın en zengin 500 kişisinin listelendiği Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde yer alan Gennady Timchenko, 2021 sonundan itibaren servetinin üçte birini kaybetti. Timchenko, en çok serveti düşen Rus milyarderler listesinin başında yer alıyor.

Eski bir Sovyet subayının oğlu olan ve 1990’ların başından beri Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile mesaisi olan 69 yaşındaki Timchenko, Rus doğalgaz devi Novatek’teki hisseleri sayesinde şuanda 16 milyar dolarlık bir servete sahip.

Novatek’in diğer hissedarı Leonid Mikhelson da serveti azalan zenginler arasında. Mikhelson’un servetinin bu yıl 6,2 milyar dolar düştüğü tahmin ediliyor.

Lukoil Yönetim Kurulu Başkanı Vagit Alekperov’un ise net servetinin yüzde 17’si eridi. Alekperov’un kaybı yaklaşık 3,5 milyar dolar.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.